Umění země a ohně. Keramika je materiálem, který nikdy nezestárne

12. března 2024
Umění země a ohně. Keramika je materiálem, který nikdy nezestárne
Keramika je nadčasovým materiálem, kterým se obklopujeme už od nepaměti. Proto není divu, že zájem o toto tradiční řemeslo přetrvává dodnes.
Snoubením přírody a smyslu pro detail vzniká unikátní nádobí, po kterém touží každý milovník výjimečné gastronomie.
Jednou z dílen, která ctí tradici a dbá na kvalitu, je například i francouzská společnost Emile Henry. 

 
Umění země a ohně. Keramika je materiálem, který nikdy nezestárne

Řemeslo našich předků

Krásu a výjimečnost vypálené hlíny si naši předci uvědomovali již v období Mezopotámie, kde bylo kouzlo hrnčířského kruhu objeveno ještě před počátkem našeho letopočtu. Okrasný svícen, který vám zdobí výhled z okna, ručně vyráběný hrneček s křiklavě růžovou glazurou, jenž vám vyrobil váš potomek v kroužku keramiky ve škole, nebo bytelná forma na pečení, ve které každou neděli připravujete oblíbený borůvkový koláč. Keramika je tvárný materiál, který nabízí nespočet možností. Tohoto faktu si byl vědom i nadaný a ambiciózní hrnčíř z malého francouzského městečka poblíž burgundské metropole, který povědomí o dokonalosti keramiky toužil rozšířit po celé Francii. 

Mladý Jacques Henry viděl v hliněném materiálu potenciál, kterému se již v mladém věku rozhodl zasvětit svůj pracovní, ale také osobní život. Jeho přáním bylo vytvořit jedinečné keramické nádobí, které díky jeho know-how nebude mít ve Francii konkurenci. V roce 1850 se stal sen realitou a v malebném městečku Marcigny vznikl skromný rodinný podnik La Maison Henry

Netrvalo dlouho a nádobí z malé dílny na jihu Francie začalo zdobit stoly pařížských měšťanů, kteří byli nadšeni kvalitou a tradičním zpracováním. Značku La Maison Henry chtěl každý! Podnik, který dbal na rodinnou soudržnost a vášeň pro řemeslo, se rozhodl tyto hodnoty zpečetit změnou jména, pod kterým značku známe dodnes. Emile Henry ve Francii neměl obdoby, a přestože osud hrnčířské dílny během světových válek visel na vlásku, její jedinečnost ohromila celý svět a dodnes jde o nádobí, po kterém touží každý vášnivý kuchař. 

S láskou k tradici

Keramika je opravdu královnou materiálů, jež oslavuje bohatství přírody zkrocením síly a živelnosti ohně společně s půdou. Aby však její dokonalé vlastnosti mohly plně vyniknout, je třeba mít vytříbené know-how a smysl pro detail, díky kterým se naplní potenciál tohoto přírodního materiálu. Jedním z podniků, který opravdu pochopil jedinečnost vypálené hlíny je právě Emile Henry. Rodinná značka své know-how zdokonaluje již přes šest generací a snaží se, aby pod její taktovkou vznikalo vytříbené umění, které dokonale vystihuje podstatu keramiky.

Přírodní původ materiálu sám o sobě hraje krásnými jemnými tóny, které vás přenesou na slunečnou mýtinku uprostřed tichého lesa. Francouzská dílna se však rozhodla přirozenost ještě více podtrhnout pomocí osmi rozmanitých barev. Jednou z nich je například sytě červená, která odkazuje na tradiční cihlovou pec, v níž se vypalovaly první pokusy keramických výrobků tehdejší dílny La Maison Henry. Podnik neopomenul ani královskou burgundy barvu, která dokonale vystihuje podstatu jižní Francie. Každý odstín s sebou nese myšlenku, která keramice dodává punc francouzské jedinečnosti.

Pomalé vaření jako klíč k úspěchu

Mimo jemný a přirozený dekor, kterým se hliněný materiál pyšní, tkví jeho unikátnost především ve funkčních vlastnostech, díky kterým je opravdu jedinečným a nepostradatelným pomocníkem ve všech kuchyních. Příkladem může být dokonalá tepelná vodivost, odolnost proti prudkým změnám teplot či pevnost. Keramika je proto ideální pro zapékání a pečení. Pokud má keramické nádobí kvalitní glazuru, lze v něm pokrm rovnou servírovat i krájet. Zároveň je keramika vhodná i pro ty, kteří v kuchyni uplatňují metodu non toxic.

Pro Emile Henry je hliněný materiál základním stavebním kamenem každého vaření. Značka si svými nadčasovými hodnotami a smyslem pro detail v průběhu let získala stovky tisíc zákazníků po celém světě, kteří jsou věrni francouzské smyslnosti a kvalitě přírodního nádobí. Vedle své dlouhé tradice však značka drží krok s moderními trendy, ať už formou nových barev, nebo produktů, které akcentují současný styl vaření. I z toho důvodu společnost představila pro rok 2024 novou barvu v podobě cedrově zelené.

A to nejlepší na závěr? Krásu keramiky definuje především její původ, který nám pokaždé připomene, jak kouzelná a bohatá země je. Koneckonců, i sama značka Emile Henry keramiku nazývá „the art of Earth and Fire“ – umění země a ohně. 

Co připravit v keramickém nádobí Emile Henry

Co připravit v keramickém nádobí Emile Henry