Devět nejčastějších otázek a odpovědí o litinovém nádobí

17. dubna 2023
Devět nejčastějších otázek a odpovědí o litinovém nádobí
Litinové hrnce a pánve jsou prověřené časem. Vařily na nich nejen naše babičky, ale dodnes na ně nedají dopustit ani šéfkuchaři michelinských restaurací. Čím si litinové nádobí získalo svou popularitu? A proč se k němu lidé zase opět vracejí? 

Litinové nádobí zažívá renesanci. A není divu. Perfektně vede teplo, uchovává jídlo dlouho horké, hodí se na všechny druhy ohřevu – včetně indukce, můžete na něm vařit na menší ohřev, čímž šetříte energii, a v neposlední řadě jde o ikonický kousek ideální pro rustikální stolování, který vám navíc vydrží na celý život. 
 

Překvapí vás ale i jeho funkčnost. Hrnce a pánvičky z litiny lze použít na jakékoliv vaření. Ať už jde o pomalé dušení, pečení v troubě, opékání, nebo smažení. Prostě ideální pomocník do každé kuchyně.  

Devět nejčastějších otázek a odpovědí o litinovém nádobí

 Pokud jste si ho do svého arzenálu kuchyňského vybavení pořídili, možná by vás mohlo zajímat, jak o litinový hrnec nebo pánev pečovat, co v nich vařit či jak je čistit. Proto jsme si pro vás připravili odpovědi na nejčastější otázky o litinovém nádobí.

1. Co vařit v litinovém hrnci?

Litinové hrnce jsou skvělou volbou pro vaření mnoha různých chodů. Díky své vysoké tepelné kapacitě a rovnoměrnému rozložení tepla se hodí pro pomalé vaření, dušení, pečení i smažení. V litinových hrncích můžete vařit prakticky cokoliv – od polévek a omáček přes pokrmy z masa, ryb, zeleniny až po dezerty. Můžete je používat jak na plotně, tak i v troubě – například při postupném vaření, kdy si maso zatáhnete na plotně a následně dopečete v troubě.

Litinová pánev je pro změnu skvělá pro smažení, opékání a grilování různých druhů jídel. Je ideální pro přípravu křupavých a zlatavých smažených pokrmů, mezi které patří třeba omelety, míchaná vajíčka, ale i bramborové placky nebo ryby. Vhodná je také pro vaření masitých chodů, jako jsou steaky, hovězí guláš nebo masové ragú. Mimo to se dá na litině také skvěle grilovat zelenina. Pořídit si navíc můžete i speciální litinové pánve, ať už na palačinky, lívance, nebo na pizza těsto

Recepty, které jsou ideální pro přípravu v litinovém nádobí

Recepty, které jsou ideální pro přípravu v litinovém nádobí

2. Jak vyčistit litinový hrnec?

Mytí litinového nádobí je velmi jednoduché, přesto vám pár minut zabere. Odměnou vám ovšem bude jeho opravdu dlouhá životnost. Zároveň čím častěji budete hrnec nebo pánev používat a dobře se o ně starat, bude se zkvalitňovat přírodní nepřilnavý povrch nádobí, tvořený zapečeným jedlým olejem, kterému se říká tzv. „seasoning“. 

Z toho důvodu se opravdu vyplatí litinové výrobky od společnosti STAUB pravidelně potírat olejem na vaření, pomalu rozehřát na vařiči a při tom odstranit přebytečný olej kuchyňskými papírovými utěrkami. Díky tomu získáte žádoucí ochranný film, jenž zlepší nepřilnavost povrchu. 

Důležité je v tomto případě také uvést, že litinové hrnce byste rozhodně neměli mýt, když jsou ještě horké. Před čištěním je proto nechte vždy vychladnout, jinak může mytí kvůli změně teploty způsobit nevratné praskliny na produktu. Hned po vychladnutí je stačí umýt v teplé tekoucí vodě, aby nedošlo k narušení přírodního nepřilnavého povrchu nebo ke korozi. K odstranění nečistot pak slouží měkká houbička nebo kartáček na mytí nádobí. Použít můžete i kapku saponátu. Litinové nádobí ale rozhodně nepatří do myčky, protože vlhké prostředí a čistící prostředky by mohly způsobit povrchovou korozi.

Pokud dojde k přichycení jídel v hrnci nebo pánvi, doporučuje se nechat zbytky jídel odmočit v teplé vodě s mycím prostředkem, pokud je to nutné, klidně i přes noc.

Po každém umytí je pak vhodné celé nádobí potřít tenkou vrstvou jedlého oleje a vytřít papírovou utěrkou do sucha. Proces obnovuje lesk a zanechává přitom proces tzv. seasoningu.

3. Jak vypálit litinovou pánev?

Litinová pánvička se vypaluje vždy před prvním použitím. Je to z toho důvodu, že při výrobním procesu a skladování mohou na jejím povrchu zůstat pryskyřičné zbytky nebo jiné nečistoty. Ty negativně ovlivňují nejen chuť či vzhled jídla, ale mohou také snížit kvalitu a životnost materiálu

Vypálení pánve má zároveň za úkol vytvořit na jejím povrchu tenkou vrstvu ochranného oleje, která zabraňuje korozi a pomáhá chránit nádobí před mechanickým poškozením.

Jak vypálit litinu? 

  1.  Pánev omyjte vodou a jemným mycím prostředkem a důkladně ji osušte.
  2.  Troubu předehřejte na 200 °C. 
  3.  Pánvičku potřete asi 2cm vrstvou oleje s vyšším kouřovým bodem, vhodný je například nerafinovaný slunečnicový nebo řepkový olej. Kromě celého vnitřního povrchu nezapomeňte ani na vnější část včetně okrajů a rukojetí. 
  4.  Po důkladném promazání ji vložte do předehřáté trouby. Olej se do povrchu pánve začne zapékat. Tuk nechte zapékat přibližně dvě hodiny. Poté ji vyjměte z trouby a nechte vychladnout.
  5.  Nakonec pánev opatrně otřete papírovou utěrkou, aby se odstranily případné zbytky oleje.

4. Jak se zbavit rzi na litině?

Pokud litinové nádobí delší dobu nepoužíváte, případně jste ho zdědili po mamince nebo babičce, mohlo se stát, že na některých místech zrezivělo. Je to přirozený proces, který lze naštěstí poměrně rychle odstranit. V případě že jde o malé množství, je nejsnazší použít například drátěnku, případně smirkový papír a rez mechanicky odstranit. 

Další možností je pak použít přírodní nebo umělá rozpouštědla, například jablečný ocet. Ten stačí smíchat s vodou v poměru 1:1 a nalít na rezavé skvrny a nechat alespoň hodinu působit. Poté hrnec nebo pánev opláchněte a otřete suchým hadříkem. Postup můžete několikrát opakovat.

5. Jak poznat litinu?

V porovnání s jinými materiály, jako je železo nebo ocel, je litina tvrdší, těžší a bytelnější. I vlastnosti má odlišné. Zvládne prudké zahřátí, například když necháváte zatáhnout maso, ale zároveň se fantasticky hodí pro pomalé vaření nebo dušení. Litinové nádobí je přitom velmi odolné vůči poškrábání či mechanickému poškození a zároveň dlouho udržuje teplo, takže s ním můžete vyzkoušet i rustikální servírování rovnou z hrnce.

Staub litina

6. Jak pracovat s litinovou pánví?

Práce s litinovým nádobím je opravdu snadná a významně se neliší od jakéhokoliv jiného materiálu. Nicméně ještě před vařením se vyplatí pánev na střední teplotu na pár minut důkladně rozehřát. Díky tomu vám zajistí rovnoměrné rozvedení tepla po celém obvodu a zabrání tak případnému připalování pokrmu během vaření. 

Neměli byste zapomínat ale ani na správné náčiní. Aby se povrch nepoškrábal a litinové nádobí zůstalo dlouho jako nové, doporučuje se používat pouze dřevěné, teflonové nebo silikonové kuchyňské náčiní.

7. Co na připálené pánve?

Jak zachránit připálenou litinovou pánev? Pokud se chcete spolehnout na přírodní cestu, vyzkoušejte sůl. Nádobí totiž jednoduše vyčistíte tak, že do něj nasypete vetší množství soli, zalijete vroucí vodou a necháte přes noc odstát. Díky tomu vám pak čištění připálených zbytků půjde mnohem lépe od ruky. 

Dalším tajným tipem hospodyněk je také směs octu, vody a jedlé sody. Na dno pánve stačí přidat trošku vody, stejné množství octu a přivést k varu. Zhruba po minutě pánev z plotýnky sundejte a zbývající tekutinu slijte. Do prázdné pánve pak nasypte vrstvu jedlé sody, navlhčete a nechte 10 minut působit. Nakonec pánev vyčistěte houbičkou, opláchněte teplou vodou a utřete do sucha.

8. Jak odstranit mastnotu z litinové pánve?

Na odstranění mastnoty z litinové pánve existuje poměrně jednoduchý trik a opět si vystačíte se základními surovinami, které má každý z nás v domácnosti. Povrch nádobí stačí posypat hrubozrnnou solí a pomocí hadříku nebo stěrky ji důkladně utřít. Sůl – kromě toho, že je v kuchyni nad zlato, je totiž výborným odmašťovačem. 

Na podobném principu funguje také kyselina citronová, tedy citrusy, které pomáhají rozpustit mastnotu, případně směs vody a octu v poměru 1:1, kterou se nádobí jednoduše otře tak, aby odstranilo mastnotu a zároveň zanechalo lesklý povrch.

9. Jak upéct chleba v litinovém hrnci?

Pro domácí pečení chleba je perfektní náhradou profesionální pece obyčejný litinový hrnec. S ním vám totiž odpadá řada trápení. Nemusíte řešit starost s pečícím plechem naplněným vodou ani dostatek páry v troubě, díky které bochník rychleji kyne. Litinový hrnec vám také vytvoří dokonalou křupavou kůrku po celém obvodu chleba.

Chleba v litinovém hrnci

Tajný tip: Aby byl chleba dokonale křupavý na skousnutí, ale uvnitř vláčný, musíte vytvořit sálavé teplo a zapařit chleba hned na počátku pečení.

Jednoduchý návod na pečení domácího chleba:

  1.  Smíchejte 3 šálky mouky, 1 ½ lžičky soli a ¼ lžičky suchého droždí v litinovém hrnci (o objemu asi 5 litrů).
  2.  Přidejte 1 ½ šálku vlažné vody a promíchejte, dokud nevznikne vlhké těsto.
  3.  Přikryjte hrnec poklicí nebo utěrkou a nechte těsto kynout 12–18 hodin na teplém místě. 
  4.  Když je těsto nakynuté, předehřejte troubu na 230 °C a vložte do ní prázdný litinový hrnec s poklicí na 30 minut, aby se zahřál. 
  5.  Poté jej vyjměte z trouby a opatrně do něj vložte těsto.
  6.  Zakryjte poklicí a pečte prvních 15 minut pod pokličkou. To způsobí žádoucí zapaření. Voda, která se vypařuje z těsta, vytvoří správné mikroklima ideální pro pečení bochníku. 
  7.  Poté poklici sejměte a pečte dalších 15–20 minut, nebo dokud chléb nezměkne a nezíská zlatohnědou kůrku. Vyjměte bochník z hrnce a nechte ho vychladnout. 
  8.  Je hotovo, můžete podávat.

Litinové nádobí, které vám doma nesmí chybět