Retailový Oscar míří do Prahy. Atelier Potten & Pannen – Staněk získal ocenění za nejlepší prodejnu

25. března 2024
Retailový Oscar míří do Prahy. Atelier Potten & Pannen – Staněk získal ocenění za nejlepší prodejnu

Z amerického Chicaga si odnášíme tu nejprestižnější cenu ve světové soutěži Global Innovation Awards (GIA). Mezinárodní porotu jsme uchvátili naší unikátní prodejnou Atelier Potten & Pannen – Staněk, jež se nachází v budově pětihvězdičkového hotelu Andaz Prague. Naše vítězství je o to hodnotnější, neboť jsme uspěli v ostré konkurenci těch nejlepších prodejen ze sedmdesáti zemí.

Retailový Oscar míří do Prahy. Atelier Potten & Pannen – Staněk získal ocenění za nejlepší prodejnu

Kromě obdivovaných památek, uznávané architektury a designu má Česká republika i nejkrásnější prodejnu s domácími potřebami na světě. Cenu, o které sní snad každý retailový prodejce, převzal přímo v americkém Chicagu Pavel Staněk, spolumajitel Potten & Pannen – Staněk.

„Je to úžasné ocenění, které patří každému, kdo se na tomto projektu podílel. Flagship store Atelier v hotelu Andaz je naše zatím největší a nejluxusnější prodejna s exkluzivními značkami a výběrem českého i zahraničního designu nejen do kuchyně. Je to místo, ve kterém vyprávíme příběh o vaření a stolování tím, že oslovuje všechny lidské smysly. Uspět v tak velké konkurenci je pro mě důkaz, že tvrdá práce, kterou celý tým do Atelieru Potten & Pannen – Staněk vložil, se nám vyplatila,“ raduje se Pavel Staněk.

O soutěži

Být zařazen do této globální soutěže, která je právem nazývána retailový Oscar, přitom není vůbec snadné a seznam kritérií, která vybrané prodejny musí splňovat, je opravdu dlouhý. Na příklad se hodnotí poslání firmy, vize a strategie, design, uspořádání či půdorys prodejny. Porota dbá také na vizuální merchandising, displeje, výlohy či celkový přístup k marketingu. V neposlední řadě je klíčový i zákaznický servis včetně školení personálu nebo inovativní přístup prodejny v oblasti udržitelnosti a zelených technologií či online nákupu. Maloobchodní prodejci potřeb do domácnosti navíc musí působit na trhu nejméně dva roky. 

V národních kolech se vybere více než třicet finalistů ze šesti kontinentů. Z nich pak nakonec vzejde pět hlavních vítězů. V letošním roce zcela dominovala Evropa. Vedle společnosti Potten & Pannen – Staněk, která zvítězila za region Eastern Europe, se umístily také Maison Empereur (Francie), Kustermann (Německo), Kookx (Nizozemsko) a Divertimenti (Velká Británie). 

Cenu GIA jsme si neodnesli poprvé. V roce 2017 jsme ji obdrželi za prodejnu ve Vodičkově ulici. Zde porotci ocenili mimo jiné propojení prodejního místa s naší školou vaření Gourmet Academy.

„Letos jsme tedy ocenění opravdu nečekali, protože se v historii ještě nestalo, že by firma vyhrála hlavní cenu dvakrát. Zúčastnila se opravdu spousta báječných a originálních retail konceptů – například ten londýnský nebo nádherné prodejny v Asii,“ říká pyšný spolumajitel, který tuto prestižní cenu plánuje vystavit přímo ve vítězné prodejně.

„Atelier, který navrhli renomovaní čeští designéři ze studia Vrtiška & Žák, je ztělesněním třech dekád našich zkušeností. Zrcadlí v sobě potřeby zákazníků, odborné znalosti v oblasti prémiových domácích potřeb a nejnovější trendy v rámci maloobchodu a kulinářství. Zákazník se zde seznámí s téměř čtyřiceti pečlivě vybranými prémiovými značkami z české i zahraniční scény. Věříme, že jakmile jednou do prodejny vstoupí, už nebude chtít odejít. Prostor svým vzhledem připomíná galerii, kde můžete strávit klidně i celé odpoledne,“ dodává.

Global Innovation Awards

Global Innovation Awards (GIA) je přední světový program, který oceňuje výjimečné výsledky, obchodní inovace a kreativní merchandising v maloobchodním prodeji domácích potřeb. Soutěž organizuje od roku 2000 Mezinárodní asociace pro domácí potřeby (IHA), která je tím nejprestižnějším uznáním pro maloobchodníky z celého světa. Od spuštění bylo oceněno více než 550 prodejen z 55 zemí. Vůbec poprvé v tomto roce cenu obdrželi také prodejci z Peru nebo Kazachstánu.