Jaké jsou trendy v kuchyních pro rok 2024?

22. ledna 2024
Jaké jsou trendy v kuchyních pro rok 2024?
Kuchyně – místo, kde se snoubí láska k vaření, poznávání nových chutí a společně strávený čas. Ať už jsou vaše představy o jejím vzhledu jakékoliv, určitě by vám neměly uniknout aktuální trendy v kuchyni pro rok 2024, které momentálně hýbou světem.

Znáte je všechny?

 
Jaké jsou trendy v kuchyních pro rok 2024?

Domov inspirovaný přírodou

Biofilní design, ve kterém dochází k opětovnému napojení člověka na přírodu, je jedním z hlavních trendů pro rok 2024. Nejde pouze o vyzdobení si svých kuchyní zelenými rostlinami a dekoracemi z přírodních materiálů. Cílem biofilního designu je přijetí faktu, že člověk byl, je a vždy bude součástí ekosystému, který nás ve všech aspektech života obklopuje. Trendy kuchyně v roce 2024 by tedy měly dbát na dostatek slunečního světla, jednoduchost a přírodní materiály

Spolu s biofilním designem jde ruku v ruce i japonské japandi. Jde o styl, který kombinuje čistotu a jednoduchost skandinávského hygge a japonského wabi-sabi, jež hledá krásu v nedokonalosti a jedinečnosti. Typickými prvky jsou přírodní materiály, jako je masivní dřevo a len, tmavší barvy, především tmavě hnědá, zelená nebo také oranžová, a jedinečné kousky s příběhem, často pocházející z druhé ruky.

Fast design is out!

Silný zájem o životní prostředí nás nutí zamýšlet se nad vlastním konzumním chováním. Není lepší pro planetu a v konečném důsledku i pro vlastní peněženku zainvestovat do věcí, kterými se obklopujeme? Místo rychloobrátkového zboží, jež po několika měsících obvykle skončí v koši, je lepší investovat do produktů, které vám vydrží roky. S tím by určitě souhlasily i naše babičky, které dodnes nedají dopustit třeba na smaltované nádobí.

Jaký kuchyňský trend se tedy vyplatí sledovat? Pokud je vaším požadavkem moderní kuchyň, která bude nadčasová i desítky let, dbejte na kvalitu materiálů. My můžeme doporučit hlavně odolné materiály, jako jsou keramika, litina nebo kostní porcelán.

Teplé barvy kuchyni sluší

Přestože je každý interiér jedinečný, jedno mají všechny společné – teplo domova. A právě tento rok je snaha o jeho nalezení větší než kdy předtím. Jedním z prvků, na kterých často samotná atmosféra a pocit z místnosti stojí, jsou barvy. Letos rozhodně vyhrávají teplé tóny. Dominovat budou především všechny odstíny hnědé a oranžové. Krok vedle neuděláte ani použitím barvy roku 2024, kterou je  peach fuzz, tělový odstín s nádechem broskvové. 

A čemu se letos naopak vyhnout? Ultraminimalismu v podobě čistě bílých a šedých kuchyní již nadobro odzvonilo. Aktuálním trendem jsou osobité a útulné interiéry. Designové kuchyně by se tedy neměly bát doplňků, které na první pohled mohou působit odvážně až extravagantně, ve vhodné kombinaci však přispějí k pohodové a uvolněné atmosféře ve vašem království. 

„Ugly“ Kitchen Look

Old school, retro a eklektický design kuchyně v jednom. A vlastně proč ne? Podle Pinterestu ovládne v roce 2024 kuchyňský interiér takzvaný „ugly look“, který je plný vintage kousků, dekorativních maličkostí a odvážných barev, připomínající spíše anglický venkov než chladné a čisté moderní kuchyně. 

Nebojte se lovit skryté poklady na půdě vašich babiček. Můžete tam totiž objevit schované designové drahokamy, kterými dodáte kuchyni šmrnc! Každý doplněk, obraz či talíř svými roky existence vypráví jedinečný příběh, který do vašeho domova vnese osobitý styl

Atraktivním elementem pro letošní rok je například bobbin trend, který se z interiérů nábytku dostává i na poličky a kuchyňské linky. Příkladem je mlýnek na sůl a pepř Addison Ross v hravé paletě barev a tvarů. 

Popusťte uzdu představivosti

Přestože letošní trendy říkají ano teplým tónům, ani ostré barevné kombinace rozhodně nejsou tabu. Právě rok 2024 přeje provokativním barvám, zřetelným křivkám a dostatku ornamentů. Zdobeným porcelánem ve vaší oblíbené barvě, ať už je sebebláznivější, určitě neuděláte krok vedle. 

Obecně lze říct, že pro letošní rok se kreativitě meze rozhodně nekladou. Zajímavým prvkem, který příjemně rozbije dojem pravidelnosti ve vaší kuchyni, může být asymetrie. Výrazné zelené talíře barvy juniper s cihlově oranžovými sklenicemi Villeroy & Boch na vašem stole vytvoří neotřelou podívanou! 

Rozšíření kuchyně o osobní koutek

Letos bude typické rozšiřování kuchyňského prostoru a vytváření míst s konkrétním účelem. Jedním z nich může být i příprava kávy. Pokud jste milovníky dobrého espressa, určitě byste si takovou svatyni ve své kuchyni měli vytvořit. Mějte svůj koutek a užijte si chvilku jen sami pro sebe.

Rok 2024 se mimo jiné v rámci interiéru také ponese v duchu mechaniky a snaze upozadit digitalizaci. Proto pokud zvažujete nákup kávovaru, dle letošních trendů se spíše poohlížejte po pákových kávovarech a ručních mlýncích.