Zapečená barevná zelenina se sázeným vejcem

04. července 2022
Zapečená barevná zelenina se sázeným vejcem
Veselý a hravý oběd na Škaredou středu. A proč ne? Zapečená jarní zelenina s volským okem je navíc ještě naprosto jednoduchá na přípravu a zvládne ji naprosto každý.
 

Doba přípravy: 35 minut

Počet porcí: 4–5

Nestíháte a nechce se vám přemýšlet, co zase uvařit k obědu. Máme pro vás velikonočně barevný talíř, který rozveselí i ty největší mrzouty.

Ingredience

  • 2 velké brambory
  • 1 menší batát
  • 1 velká mrkev
  • 1 červená řepa
  • 4–5 vajec (podle počtu porcí)
  • 2 lžíce čerstvého nebo přepuštěného másla
  • 1 malá lžička olivového oleje
  • čerstvá rukola nebo listy pampelišky

Postup

1. Nejprve umyjte řepu, neškrábejte ji ani neokrajujte, jen ji lehce seřízněte na obou koncích, zakápněte olivovým olejem a jemně osolte, zabalte do alobalu, vložte do jakékoli zapékací misky a dejte do trouby vyhřáté na 200 °C, na cca 20 minut zapéct.

2. Mrkev a brambory oškrábejte, nakrájejte na kostičky. Na pánvi rozehřejte lžíci másla a vložte zeleninu. Promíchejte, osolte a přiklopte pokličkou. Nechejte na středním stupni dusit 15 minut.

3. Vymažte si zapékací misku či pekáček máslem, vyklopte do ní podušenou zeleninu. Troubu nevypínejte, jen vyndejte řepu, pomocí vidlice ji oloupejte a nakrájejte na kostičky. Ty přihoďte do zapékací misky k ostatní zelenině a vložte zpátky do trouby na dalších 10 minut.

4. Mezitím si v lívanečníku na másle usmažte příslušný počet volských ok alias sázených vajec

Nemáte-li lívanečník, smažte po jednom či dvou kouscích na pánvi tak, aby se vám vejce nespojila.

5. Po vytažení misky z trouby vhoďte připravené lístky rukoly nebo pampelišky, lehce promíchejte a ihned dávejte na talíře. Sázené vejce položte nahoru.

Náš tip

Chcete-li mít směs pikantnější, zkuste do zeleniny vmíchat na posledních 10 minut ještě utřený česnek (2-3 stroužky), nebo ihned po vytažení z trouby na zeleninovou směs nastrouhat sýr s modrou plísní.

Jste-li hraví a zejméne pak vaříte-li pro děti, můžete se zeleninou a vajíčkem na talíři kouzlit různé obrazce nebo veselé obličeje.

Další vegetariánské recepty

Další vegetariánské recepty

Související a doporučené produkty