♡Valentýnský rádce I – jak vytvořit romantickou atmosféru

05. února 2024
♡Valentýnský rádce I – jak vytvořit romantickou atmosféru
Můžete ho nesnášet a tvářit se, že pro vás neexistuje, ale přesto tady je, svátek všech zamilovaných, Valentýn! Připravili jsme pár tipů pro ty z vás, kteří si ho užívají. Zvete svou drahou polovičku do restaurace? Udělejte tentokrát výjimku a překvapte ji valentýnským aranžmá doma, a to včetně slavnostního menu. Budete to takový váš DIY Valentýn! Netroufáte si na večeři? Zkuste alespoň snídani nebo svačinu či čaj o páté... Chcete vědět jak navodit romantickou atmosféru, jak slavnostně prostřít, jaké doplňky, květiny a dekorace použít a čeho se naopak raději vyvarovat?
♡Valentýnský rádce I – jak vytvořit romantickou atmosféru

Slavnostní prostření

Pamatujte si, že snaha se vždy cení. Začněte stolem, na který správně patří ubrus. Když ho nemáte, zkuste improvizovat, použít se dá přehoz na postel nebo třeba i vyžehlené plátěné prostěradlo. Středobodem stolu je pro tuto příležitost vždy čerstvá květina nebo alespoň kvetoucí větvička ve váze.

 • Ubrus a ubrousky
  Pokud použijete pro slavnostní okamžiky na stůl ubrus nebo alespoň běhoun, je lépe zvolit jednobarevný. Máte-li ve stejném nebo podobném odstínu i látkové ubrousky, právě teď je ta správná doba na jejich použití.  Červená, růžová a jejich odstíny jsou se svátkem svatého Valentýna spojené, navozují láskyplnou atmosféru, ale bílým, krémovým nebo šedým ubrusem také nic nezkazíte, protože o kýženou romantiku se mohou postarat další doplňky, jako třeba květiny, svíčky nebo valentýnské konfety.

Čím doladit stůl na Valentýna?

Talíře a příbory – kam s nimi?

Prostřete podle toho, co a kolik chodů chcete servírovat. Nebojte se barevných kombinací a pro valentýnskou příležitost klidně sestavte svůj speciální servis z kousků, které běžně dohromady nepoužíváte. 

 • Talíře
  Základním talířem je tzv. velký klubový talíř. Nemusí být bezvýhradně kulatý, ale dostatečně velký, abyste na něj mohli vršit další kousky podle potřeby. Na tento zakládací talíř se pak pokládají talíře následujících chodů – na polévku, hlavní jídlo a popřípadě na salát a dezert. 
 • Příbory
  Na každý chod připravte jiný příbor. Vedle sebe položte maximálně tři kusy příboru, tedy např. napravo od talíře 1 polévková lžíce a 2 nože. Příbor, který plánujete použít jako první, leží od talíře nejdále, při postupném používání jednotlivých kousků příboru postupujete vždy z vnější strany směrem ke středu, tedy k talíři.

Valentýnské zakládací talíře

Jak na přípitek?

Květiny, svíčky a spol

Alespoň jedna živá květina ve váze či v jiném aranžmá by při této příležitosti měla být na stole vždy a tvořit základní dekoraci stolu. Alternativou k růžím jsou i červené, popřípadě růžové tulipány, symbolem elegance a luxusu pak orchideje. Královnou romantiky je růže, ale pokud je vaší lásce milá jiná kytka a vy víte, že udělá radost, je to v pořádku. Vždy se snažte, aby se váza s květinou vzájemně doplňovaly, vzájemně se nepřebíjely a velikostí se k sobě hodily. Jak dobře pečovat o řezané květiny, aby vydržely a další zajímavé tipy na téma váza a květina najdete v našem starším blogovém článku. Dalšími prvky, které se zaručeně postarají o výzdobu i romantiku jsou:

 • Svíčky
  Zapálené svíčky dokonale podtrhnou atmosféru chvíle, nehledě na fakt, že při jejich světle vypadá každý lépe. Když je to svíčka s oblíbenou vůní partnera, máte další bod k dobru.
 • Konfety
  V odstínech růžové či červené na světlém nebo ve zlaté barvě na tmavém podkladu, ve tvaru srdíček nebo kytiček. Můžete je nahradit okvětními plátky (nejlépe růží, samozřejmě).
 • Šťastné vzpomínky
  Existuje-li fotografie z doby či místa, kde jste se seznámili, pak je čas ji vytisknout a postavit či upevnit v rámečku na viditelné místo. 
 • Drobné dárky
  Osobní dotek a znalost zájmů partnera jsou při výběru klíčové, nesnažte se vnutit partnerovi například svou představu vůně, šperku či trávení volného času, jinak dosáhnete přesně obráceného efektu, než jste si přáli.

Drobnosti, které potěší

Na co nezapomenout

 • Barvy
  Jednotné barevné ladění je pro celkový dojem důležité a tradičně očekávané je to červenorůžové. Nicméně co když růžovou vy nebo váš partner doslova nesnášíte? Pak se vůbec nebojte experimentovat s jinými barevnými kombinacemi. Důležité přece je, abyste si vy i partner oslavu užili. Aby byl celkový dojem příjemný, snažte se jen dodržet systém základních a doplňkových (komplementárních) barev.
 • Vůně
  Znáte-li oblíbené vůně své lásky, máte vyhráno a můžete pomocí bytového spreje či vonné svíčky doladit atmosféru k dokonalosti. V orientaci mezi druhy bytových vůní vám pomůže text na našem blogu Ohlédnutí za vůněmi léta.
 • Hudba
  Příjemným, nikoliv nezbytným doplňkem je také hudba. Pokud máte společnou oblíbenou, není co řešit, jen dejte pozor na vyladění hlasitosti.

Další Valentýnská inspirace

Další Valentýnská inspirace

Na co si dát pozor

 • Mobily na stůl nepatří – alespoň na čas oba odložte mobilní telefon, nepište posty, smsky ani netelefonujte. Když už jste si dali takovou práci s přípravou, zkuste si svou romantickou chvíli společně opravdu prožít. 
 • Všeho moc škodí – některé pokrmy, které nakonec chutnají božsky, mohou při přípravě doprovázet značně nelibé nebo velmi intenzivní pachy. Nemůžete-li pak servírovat v dokonale čistém prostředí, raději se těmto jídlům, i když třeba oblíbeným, pro tento den vyhněte. I sebedokonalejší aranžmá dokáže všudypřítomný zápach pokazit.
 • Méně je někdy více – máte-li kvalitní stolní desku a prostírání, není třeba ubrus a obráceně, stůl bude jinak působit přeplácaně. Ne všechno stolní nádobí, které budete používat, musí být hned na začátku na stole.

Mohlo by se hodit