Aby radost z květů vydržela co nejdéle

Aby radost z květů vydržela co nejdéle
Ne každý z nás má zahradu, aby se pohledem na kvetoucí nádheru mohl těšit každý den a krása řezaných či na louce natrhaných květin je bohužel pomíjivá. Co dělat, aby nám ve váze vydržely co nejdéle i v nastávajících teplých dnech?

Co květinám nesvědčí

  • Žádné květině, tím méně té divoké z louky  se nebude líbit, když ji necháte v letních dnech v autě, a to i v případě, že bude ve vodě. Čím kratší dobu tam stráví, tím pro rostliny lépe.
  • Řezané květiny nesnášejí prudké slunce ani průvan, nejlépe se doma udržují při teplotě okolo 18 °C.
  • Všechny řezané květiny poškozuje cigaretový kouř a výfukové plyny
  • I když to na obrazech krásně vypadá, květiny a ovoce nepatří k sobě! Ethylen, který každé ovoce v nějaké míře vylučuje, urychluje zrání, tedy i opadávání listů a rychlý odkvět. 
  • Dotýkat se okvětních lístků není dobrý nápad, je to stejné jako s motýlími křídly – laskejte jen očima, jinak květině ublížíte. 
  • Nedávejte do jedné vázy s narcisy jakékoliv jiné květiny, snad kromě zelených travin. Narcisky vylučují jedovatý sliz, který všechno ostatní ve váze velmi rychle zabíjí. Podobně se chovají lilie a žluté odrůdy růží, jen nejsou tak agresivní.

Voda je základ

Voda je nutnou podmínkou, kterou utržená květina potřebuje k přežití. Aby vodu mohla dobře nasát, je třeba stonky  před vložením do vázy seříznout a to i tehdy, když je před vámi takto upravili v květinářství. Proč? Protože řez se velmi rychle zatáhne a květina pak vodu nepřijímá tak, jak by nejlépe mohla a o to dříve zvadne. Proveďte to ostrým nožem nebo zahradnickými nůžkami. Řez provádějte ideálně každý2–3 den.
Důležité je zkontrolovat i způsob vazby, protože v místech křížení stonků může dojít při svázání kytice k jejich rozdrcení a tím i poškození pletiv, čímž pak stonek ztrácí schopnost vést do rostliny vodu. Všechny stonky by také měly mít dostatečnou délku, aby bez problému dosáhly ve váze do vody
Vodu je třeba měnit popřípadě dolévat čerstvou (máte-li ve váze výživu) každý den a dbát na odstraňování odkvetlých kusů nebo poškozených listů.

Co jste možná nevěděli

  • Jakkoli se to zdá podivné, slunečnice i vlčí máky potřebují k přežití ve váze nejprve horkou vodu. Jedná se o rostliny, které vylučují latex a jeho vyplavování horká voda zastaví, rostlinná pletiva se uvolní a umožní tak rostlinám lépe přijímat vodu. Proto když seřízlé stonky na pár sekund vložíte do nádoby s vroucí vodou ( hladina cca 5 cm) a následně přendáte do připravené vázy s vodou studenou, vydrží vám slunečnice až 12 dnů, máky jeden týden.
  • Trvanlivost hortensií je překvapivě větší, pokud  už jsou dobře vyzrálé, tedy mají pevné stonky a jsou v plném květu či na jeho sklonku. Totéž platí i pro pestrobarevné cínie.
  • Pokud vám pyl z lilií znečistí šaty nebo ubrus, snadno jej odstraníte pomocí lepící pásky nebo stolního vysavače. Nepoužívejte na znečistěné místo vodu, jen byste vytvořili hustou kašičku.
  • Další tipy, jak se o křehké krásky starat aby  vám radost přinášely co nejdéle najdete také na našem blogu zde.

Na prvním dojmu záleží

Kolekce mini váz Rosenthal a váza Hop v originální velikosti

Jaký bude celkový dojem ovlivní samozřejmě i to, jak květiny do vázy naaranžujete – ať už si koupíte hotovou kytici nebo budete pracovat s jednotlivými květy.  Nebojte se experimentovat, i  lahev od vína zajímavého tvaru může být tou správnou volbou, ale pamatujte, že krásu samotné květiny nebo kytice podtrhne právě správně zvolený tvar i velikost vázy. Kytice musí zůstat ve své horní části vzdušná, neměla by přepadávat přes vázu, která je na ni nízká, ani zapadávat do vázy příliš velké.
Jak toho dosáhnout? Žádný učený z nebe nespadl a cvik dělá mistra. Což takhle zkusit vykouzlit výzdobu  svého domova spojením květů kvetoucích keřů, kterých je teď všude plno, s některou z bílých či barevných mini váz , pro které předlohou byly originály významných a světově uznávaných designérů, spolupracujících s Rosenthal studio-line v průběhu posledních 60 let. Když se vám nepovede oku lahodící aranžmá, budete mít doma alespoň malý designový skvost pro radost...

Mohlo by se vám také hodit

Mohlo by se vám také hodit

Doporučené a související produkty