Rosenthal Vánoce 2022 – Tichá radost a souznění

19. prosince 2022
Rosenthal Vánoce 2022 – Tichá radost a souznění
Tradiční středoevropské Vánoce zná díky Renátě Fučíkové celý svět. Výtvarnice, malířka a ilustrátorka jim již pátým rokem vnáší svou jedinečnou podobu prostřednictvím unikátní vánoční kolekce z dílny Rosenthal. Ta letošní nese název Štědrý večer. Je modrá jako zimní obloha posetá zářivými, zlatými hvězdami a tichá jako snášející se vločky sněhu. A také je plná očekávání, jaká překvapení tento slavnostní večer přinese.
Rosenthal Vánoce 2022 – Tichá radost a souznění

Slavná jména pro Rosenthal

Česká malířka a výtvarnice Renáta Fučíková se zařadila po bok věhlasných umělců, jakými byli například Henry Moore, Friedensreich Hundertwasser nebo  Salvador Dalí, které si  v minulosti vybrala světově proslulá značka Rosenthal, sídlící v bavorském městečku Selb, pro návrhy svého prémiového nádobí. jedna ze součástí světového koncernu, porcelánka Hutschenreuther, již pátým rokem po sobě v řadě na vánočních sadách spolupracuje s touto českou ilustrátorkou  a dlužno podotknout, že se jedná o splupráci veskrze úspěšnou!

Jaká je kolekce Štědrý večer?

Stejně jako v předchozích letech je i aktuální kolekce prémiového porcelánu plná vánoční symboliky i svátečních barev. Autorka sama, která se v ní vrací do první poloviny minulého století, ji charakterizuje takto: „Bude hodně modrá – jako večerní vánoční obloha. Nálada je opět retro. Vypravila jsem se s ní do parků a zahrad, kudy bloudí zvěř, která hledá pod sněhem potravu. Také do zasněžených alejí, jimiž projíždějí osamělé automobily a přivážejí poslední hosty a dárky. Měla by ve vás vyvolat klid, pocit tiché radosti a souznění se zimní přírodou.“ 

Jak vzniká vánoční kolekce?

Slavnostní servis nádobí se vytváří přibližně dva roky dopředu. Aby se na pultech objevil na podzim, musí být hotový již v létě. Další rok pak trvá samotný proces výroby, který je technicky také velmi náročný. Renáta Fučíková k tomu říká: „Nejdřív vybíráme téma, pro každý rok jiné. Následně kreslím skici a lineární kresby, které tvoří kostru kompozic na porcelánu. Ty pak vybarvuji. Nejvíce mě na tom všem baví právě skicování – zachycuji si jakékoliv téma, situaci, která mě  k danému tématu napadne.“

Zimní barvy, děti a zvířata

Všech 5 kolekcí sjednocují typicky zimní barvy – modrá, červená a bílá – stejně jako motivy, se kterými se výtvarnice vrací do minulosti, lecky až do mládí svých babiček. Všechny kusy nádobí i ozdoby napříč kolekcemi spojují červenozlaté bordury. Dekory ale propojují i opakující se témata. Na vybrané talíře pravidelně autorka vyobrazuje zvířata, každý rok jsou ale jiná. Letos na talířích, miskách nebo šálcích nově najdete sovy, daňka, divoké husy a třeba i medvěda. Na jiných talířích jsou naopak děti – také velmi oblíbený motiv výtvarnice. Tentokrát jsou v pyžamech, jak se na vánoční noc sluší. Ale nespí. Natěšeně vybalují dárek za dárkem a upřímně se z nich radují, jak to umí jen děti.

Jak stoluje na Vánoce Renáta Fučíková?

Při štědrovečerní večeři samozřejmě nechybí kousky vánoční kolekce Rosenthal ani na prostřeném stole samotné autorky. „O Vánocích dodržujeme českou klasiku – kapr, salát, polévka, cukroví i krůta. Stolujeme na bílém porcelánu, který prokládáme mými talíři a miskami z Rosenthalu. Na ně dávám hlavně cukroví a sladkosti. A zástupce všech dosavadních kolekcí pravidelně rozdávám jako dárky přátelům,“ dodává Renáta Fučíková.

Vánoce Renáty Fučíkové

Vánoce Renáty Fučíkové

Související a doporučené produkty