Vánoční porcelán Rosenthal a jeho český příběh

Vánoční porcelán Rosenthal a jeho český příběh
Ideální obraz Vánoc, který nosíme v srdci, a ke kterému se chceme přiblížit. Takové jsou vymalované obrázky na porcelánových talířích, šálcích i ozdobách tematických vánočních kolekcí, které již 3. rokem pro značku Rosenthal maluje česká výtvarnice Renáta Fučíková.   

Poetika českých Vánoc v příbězích

Příběh o tom, jak se poetické české Vánoce staly světovým hitem se začal psát v roce 2016, kdy Renáta Fučíková byla oslovena značkou Rosenthal, zda by neměla zájem připravit návrhy pro vánoční kolekci, která by se na pultech ocitla před Vánoci 2018.

Výtvarnice nejdříve nevěřila vlastním uším, ale pak na spolupráci s proslulou německou porcelánkou, pro kterou vánoční kolekce dlouhá léta připravoval dánský výtvarník Ole Winter, samozřejmě kývla. Po počátečním vzájemném oťukávání podepsala zatím 5letý kontrakt.

Jak výtvarnice sama v jednom z poskytnutých rozhovorů podotýká, zpočátku nebylo jednoduché vpravovat se do vánoční atmosféry v létě, kdy bylo nutné začít zbrusu novou vánoční kolekci připravovat. Porcelán Rosenthal nakupují zástupci různých firem z celého světa zejména na kontraktacích po únorovém veletrhu Ambiente ve Frankfurtu. Předpokládá se, že kolekce pak už tentýž rok, nejlépe již během října, bude na pultech v obchodech. Návrhy je proto třeba dělat s dvouletým předstihem.

Vánoční talíř Rosenthal z kolekce 2018Vánoční talíř z kolekce 2018
Vánoční talíř Rosenthal z kolekce 2019 Vánoční talíř z kolekce 2019

 


Vánoční talíř z kolekce 2020

 

Poezie bílých Vánoc

Přestože poslední dobou bývají vánoční svátky spíše na blátě, ideální Štědrý večer máme v představách zasypaný sněhem. S těmito představami pracuje i Renáta a v žádné z kolekcí nechybí jako motiv ledově jiskřící sníh, padající vločky nebo zasněžená krajina, ať už městská nebo venkovská. Česká výtvarnice také přesvědčila své německé partnery, že Vánoce mohou mít i jinou barvu než jen tradiční červenou, zelenou a zlatou. Rozhodla se využít přirozené, vysoké bělosti porcelánu, použít kombinaci červená, modrá, bílá, tedy české národní barvy, a doplnit je zlatou. 

To, že porcelánka Hutschenreuther, kde se tyto limitované kolekce vyrábějí, přistoupila na její návrh vánočního barevného ladění se ukázalo jako výborný obchodní tah, protože Rosenthal by Renáta se stal bestselerem hned první rok, co se na pultech obchodů objevil.

Rosenthal Chriistmas bakery / Vánoční pečení – kolekce vánočních porcelánových hrnků a šálků od Renáty Fučíkové

Ideální obraz vánočních svátků

Zatímco příběhy 1. kolekce roku 2018 se odehrávají především v zasněžené krajině, s žánrovými obrázky středoevropské zimy a zimních sportů, zasazených do idylky minulého století, kde si nejen děti ale i zvířátka a dospělí užívají zimních radovánek na čerstvém vzduchu, tak následná 2. kolekce 2019 se pro změnu hemží postavičkami, které nakupují na vánočních trzích. Prarodiče se starají o vnoučata, maminky kupují dětem dárečky a dobroty, zimní odpoledne pomalu přechází v noc a na městečko se sype sníh. Kolekce 2020 je v pořadí 3., s názvem Vánoční pečení, zobrazuje příběhy, odehrávající zejména v interiérech, je jedno zda v těch vesnických nebo městských. Autorka tentokrát využila motiv domácího pečení v předvánočním čase. Během adventu se u nás mnohé rodinné kuchyně změní v malé pekárny, kde vedle sebe tvoří podle starých rodinných receptů vánoční cukroví klidně 3 generace. Renáta na každém kousku porcelánu letošní vánoční kolekce rozvíjí jiný rodinný příběh, je to jako nakukovat do oken. Někde u kamen kralují jen maminky, děti uždibují a babičky vyprávějí příběhy, jinde peče babička s vnoučaty a tatínek se snaží zabavit nejmladší ratolest, na dalším místě děda vnoučatům vypráví, zatímco babi servíruje čaj... Atmosféru dokreslují, stejně jako v minulých letech, pobíhající domácí zvířátka, ptáčci na stromech obalených sněhem, hudebníci, vánoční jmelí. Scénky jsou orámovány sváteční modro-červeno-oranžovou girlandou nebo zlatým lemováním a sněhovými vločkami, tiše se snášejícími z oblohy na zem. Osvědčená kombinace sněhově bílé barvy porcelánu s modrou, červenou a zlatou je doplněna o oranžovou, evokující barvu svátečního vánočního pečení.

Štědrý večer v kruhu rodiny

Časově limitovaná letošní vánoční kolekce Christmas Bakery-Vánoční pečení svým barevným laděním do modré, červené a zlaté s oranžovými prvky na sněhobílém podkladu navazuje na kolekce předešlé a velmi hezky se s nimi dá zkombinovat, protože rukopis autorky je patrný i přes odlišné motivy. Najdete v ní opět drobné dekorace na stromeček, talíře a tácy na cukroví ve tvaru hvězd i klasické kulaté, šálky s podšálky, vánoční hrnky, svícen na čajovou svíčku, hrací skříňky a další vánoční porcelánové figurky, sněžítko i dárkové plechové krabičky na cukroví a ubrousky.
Nová vánoční kolekce Rosenthal 2020 je k dostání ve všech kamenných prodejnách Potten & Pannen-Stanek nebo na našem e-shopu pottenpannen.cz., pro zákazníky na Slovensku pak pottenpannen.sk.

Renáta Fučíková pro časopis Forbes

Renáta Fučíková o spolupráci s porcelánkou v rozhovoru pro časopis Forbes říká:
„V bavorském pohraničním městečku Selb, kde Rosenthal sídlí, slaví Vánoce docela stejně jako u nás. Hory, kterými procházejí státní hranice, nebývaly předělem, ale po staletí naopak pojítkem. Takže pokud navrhuju na porcelán výjevy zobrazující české tradice, v Bavorsku se s nimi rádi ztotožňují. Díky tomu společně posíláme do celého světa obraz našich nejkrásnějších svátků.“
Část kolekce Christmas Bakery-Vánoční pečení je nabízena nejen v časově, ale i kusově limitované edici, proto se nevyplatí s nákupem vyčkávat, ale raději jednat hned.