Jak vybrat správný mixér (maker) na smoothie?

24. července 2023
Jak vybrat správný mixér (maker) na smoothie?
Proti bacilům a špatné náladě se můžete efektivně bránit i tím, co jíte. Smoothies, neboli husté ovocné či zeleninové koktejly, vám dodají potřebné vitamíny i dobrou náladu. Jak na ně? Na to se zaměříme v dnešním článku.
Jak vybrat správný mixér (maker) na smoothie?

Co je vlastně smoothie?

Mixovaný nápoj ze syrového čerstvého ovoce nebo zeleniny s různými příměsemi: ořechy, cukrem, medem, mlékem, smetanou, jogurtem, čokoládou nebo třeba i arašídovým máslem.

Trocha historie nikoho nezabije

Ptáte se proč proboha i s máslem? Smoothie má totiž kořeny v USA, kde je burákové máslo doma. I když rozmixované ovocné pyré konzumovali všude tam, kde bylo ovoce dostupné, teprve ve třicátých letech minulého století se smoothie masově objevilo v amerických bistrech se zdravou výživou a o pár let později našly místo v kuchařkách první recepty. Později se smoothie stalo synonymem pro cokoliv, co se dalo připravit v mixéru – anglicky blenderu nebo smoothie makeru.

Jak tedy vybrat vhodný mixér na smoothie?

Klasický stolní mixér – blender

I v našich obchodech a na e-shopu najdete speciální smoothie makery, které se kromě své velikosti v zásadě nijak neliší od běžných kuchyňských mixérů – blenderů. Pokud však alespoň trochu vaříte, sáhněte spíše po mixéru, který vám pomůže i v dalších kulinářských disciplínách a vedle toho si hravě poradí i se „smoothie výzvou“.
Jeden takový jsme pro vás nedávno přivezli. Je vyroben nejen s precizní německou důkladností, charakteristickou pro výrobky J.A.Henckels Zwilling, ale v rámci spolupráce s milánským studiem Matteo Thun & Antonio Rodriguez se na něm výrazně podepsal i italský smysl pro design...Kromě funkce pro výrobu naprosto dokonalého smoothiedalších 6 speciálních programů, mezi kterými nechybí výroba zmrzliny, drcení ledu, vaření polévky a dokonce i vážení vložených ingrediencí. 

Je to elegantní kousek v puristickém designu, který snese maximální nároky na výkon i funkčnost a v ničem si nezadá s profesionálními zařízeními. Stolní mixér s integrovanou váhou Zwilling Enfinigy PRO se pyšní neuvěřitelně tichým motorem s malou spotřebou a nízkým opotřebením, v jeho srdci se navíc ukrývá poklad – speciálně vyvinutý, dvojitý, solingenský nerezový nůž na mixování s naprosto speciálním tvarem ozubení v designu "piraňa".
Stolní mixér Enfinigy Pro má kromě vážení 5 předprogramovaných cyklů: míchané nápoje, zmrzlina, drcení ledu, teplá polévka a samozřejmě smoothie; můžete si navolit pulsní mixování, disponuje programem na samočistění. Podle zvoleného programu sám zpomaluje nebo zrychluje, aby dosáhl toho nejlepšího výsledku.

K dokonalému smoothie kromě dobrého mixéru potřebujete i čerstvé ovoce či zeleninu a oblíbenou přísadu v podobě oříšků, jogurtu nebo třeba medu. Podívejte se třeba na recepty pro sportovce i mlsaly na našem blogu, ke kterým se dostanete proklikem z obrázku.

Jeden rychlý recept

Vložte do blenderu v tomto pořadí:

  • 480 ml mandlového mléka
  • 30 ml medu
  • 1 banán
  • 1 rozpůlený a oloupaný pomeranč
  • 120 g čerstvých malin
  • 5 čerstvých jahod
  • 720 g špenátu
  • a nakonec 480 g ledu

A dálJen zvolte funkci „smoothie“ a nechte si chutnat.

Proklikem z obrázku se dočtete, proč bychom měli zařadit smoothie do svého jídelníčku.

Se „smoothie výzvou“ si však stejně dobře poradí také blendery od neméně ikonické americké značky KitchenAid. Ve stabilním, pevném a odolném těle je dost místa pro kombinaci síly a preciznosti. Nechybí patentovaný systém inteligentního pozvolného startu a přednastavené funkce, mezi kterými samozřejmě ta smoothie nechybí. Na stejném principu pak fungují i výkonné stolní mixéry italské firmy Smeg v oble hravém stylu 50. let.

Tyčový mixér

Ponorné mixéry zpravidla na přípravu dokonalého smoothie nestačí, světlou výjimkou však jsou tyčové mixéry Bamix. Díky vybavení multifunkčními šlehacími a mixovacími nástavci, pro vás bude hračkou nejen příprava oblíbeného smoothie, krémové polévky nebo domácí majonézy, ale i bleskové ušlehání sněhu do jemně nadýchaných dezertů či třeba masa na tatarák, dokonce i nadrcení ledu do koktejlů.

Odšťavňovače

Smoothie dnes umí připravit i odšťavňovače

Moderní odšťavňovače už dávno nejsou jen lisy. Ty nejlepší používají kombinaci krájení ovoce na menší kousky, lisování a odstřeďování. Navíc si můžete vybrat, jak hustou šťávu si přejete a dokonce přidáte i tvrdé plody (samozřejmě zbavené skořápek, takže nezapomeňte nejprve použít louskáček na ořechy) či všechna možná dochucovadla od medu až po smetanu. Ovoce či zeleninu si můžete dovolit nakrájet na větší kousky: mrkev prostě překrojíte na polovinu, jablko na čtvrtiny a šup s nimi do stroje.
Tak třeba šnekový odšťavňovač Smeg pracuje tiše, s nízkou spotřebou energie, spolehlivě, bez poskakování a vibrací. Kolik neoloupaných jablek, hrušek, mrkve, červené řepy, celeru či jiných vhodných surovin mu nabídnete, z tolika vám vymačká lahodnou šťávu.

Šnekový odšťavňovač Smeg 50´s Retro style v krémové barvě. Hustá šťáva bez kompromisů klidně každý den.

Ovoce a zeleninu je nutné jen vypeckovat a nakrájet tak, aby se vešly do podavače. S tímto přístrojem si připravíte čerstvě vymačkanou šťávu z měkkého i tvrdého ovoce či zeleniny (s výjimkou citrusů, protože na ty dodává firma Smeg speciální lis), z bylinek, mandlí, oříšků či sójových bobů. Pomalý odšťavňovač Smeg se při práci nezahřívá, extrahuje tak šťávu z plodů metodou za studena. Díky této technologii pomalého odšťavňování a použitým materiálům ve šťávě zůstávají všechny vitamíny, vůně i chuť původních ingrediencí. Na stejném principu pracuje doplňkové příslušenství ke kuchyňským robotům KitchenAid – šnekový odšťavňovač 5KSM1JA

Pořád si nejste jistí? Přijďte se podívat do některé ze sítě značkových prodejen společnosti Potten & Pannen – Staněk anebo si vyberte některý z kurzů naší prémiové školy vaření Gourmet Academy, při kterém si všechny přístroje můžete vyzkoušet přímo v akci a výsledek navíc ochutnat.

Smoothie recepty

Smoothie recepty

Související a doporučené produkty