Připravte se na jarní probouzení zahrady. Zasaďte si bylinky proti depresi, které navíc užijete i v kuchyni.

25. ledna 2023
Připravte se na jarní probouzení zahrady. Zasaďte si bylinky proti depresi, které navíc užijete i v kuchyni.
Minimálně je dobré vědět, co nového si letos vysadit na zahrádku. Pokud je tam ještě nemáte, měly by to určitě být bylinky pro dobrou náladu, proti nespavosti a smutku, které využijete i při vaření.
Připravte se na jarní probouzení zahrady. Zasaďte si bylinky proti depresi, které navíc užijete i v kuchyni.

3 bylinky pro vaši dobrou náladu

Meduňka

Tradičním bojovníkem s napjatými nervy je meduňka. Má mírně sedativní a náladu zlepšující účinky, pomáhá při nervozitě, úzkosti i depresi. Čaj z ní uvařený můžete pít 2-3x denně, meduňka vás posilní a uklidní. Pomáhá i proti nespavosti nebo také při psychosomatickém zrychlení srdeční činnosti. Na šálek čaje (250 ml) potřebujete 1 kávovou lžičku listu. Čerstvé listy si trháte podle potřeby; pro sušení sestřihnete stonky na cca 7,5 cm, nejlépe po poledni nebo později odpoledne, svážete a necháte hlavou dolů usušit (ne na přímém slunci).

Meduňka lékařská (Melissa officialis)

je odolná trvalka, velmi nenáročná, kterou když jednou vysadíte, prakticky se jí už nezbavíte. V zahradě potřebuje propustnou a vlhkou půdu, dává přednost plnému slunci, ale dobře prospívá i v polostínu a také v nádobách; hodí se tedy i pro pěstování na terasách či balkonech. Kromě pozitivního působení na vaši náladu má i kulinární využití, zejména jako ozdoba sladkých pokrmů nebo nápojů. Je například oblíbenou zdobící bylinkou cukráře Josefa Maršálka. Meduňka krásně a svěže voní po citronu a už samotná vůně je balzámem pro pocuchané nervy. 

Bazalka

Stejně tak nervy uklidňuje i vůně  bazalky, která je navíc i přírodním antiseptikem, nejen chutnou a nezbytnou přísadou do italských pokrmů.

Bazalka pravá (Ocinum basiicum)

má pikantně hřebíčkovou vůni. Tu stačí zhluboka vdechovat. Vyšlechtěné druhy bazalky pravé se vyskytují v širokém spektru kultivarů, lišících se nejen velikostí a barvou listů ale i vůní, která

Bazalka praváImage Caption

může být od citronové, přes limetkovou, anýzovou, tymiánovou až po vůni kadidla či kafru. Bazalka pravá je jednoletá rostlina, kterou jakmile se půda prohřeje, můžete vysít přímo do zahrady. Rychle roste až při teplotách nad 16 °C a je citlivá na mráz. Vyžaduje chráněnou slunečnou polohu, suší půdu, ale pravidelnou zálivku. Pokud ji budete pěstovat v nádobě, můžete využít i její další užitečnou vlastnost – odpuzuje silně polétavý hmyz.

Oregáno

Oregano aneb Dobromysl obecná (Origanum vulgare)

jak již sám název napoví, je další bylinkou pro dobrou mysl. Na čtvrtlitrový hrnek čaje použijete 1 kávovou lžičku listu, popř listu i květu, zalijte vařící vodou a nechejte 10 minut louhovat. Teplý uklidňující čaj pomalu vypijte před spaním. Čerstvé listy i květy si natrháte podle potřeby, ale vůně je silnější, pokud je 

několik dní sušíte na tmavém, suchém a dobře větraném místě.
Oregano je trvalka, která miluje slunce. Má laty růžových květů a tmavě vínové listeny, přitahuje včely. Dobře jí bude plně slunném a sušším místě, v přírodě roste na kamenitých stanovištích. Pěstovat jej můžete nejen v zahradě ale i na balkoně či terase, raději v nádobě než truhlíku, protože zejména první roky dosahuje výšky až 60 cm. Jakmile se rostlinky ujmou, je třeba značně omezit zálivku.

Kromě veskrze pozitivních účinků na vaši náladu je to také bylinka s kulinářským využitím, přidává se až na konci tepelné úpravy. Perfektní je využití oregana pro středomořskou kuchyni. Štiplavě intenzivní chuť jde perfektně k rybám a salátům, pokrmům s rajčaty, cuketou nebo fazolemi, dobře se doplňuje s vínem, česnekem i citronem.

Až se jaro zeptá

Všechny bylinky, pokud se vám nechce čekat a pracovat se semínky, pořídíte v každém lepším zahradnictví, kde jim věnují dostatečnou péči na to, abyste si domů přinesli jen zdravou rostlinku. Tu pak jen přesadíte na vhodné stanoviště a budete se těšit na to, až trochu zesílí, povyroste a vy si budete moci užít jejich "zázračných" účinků na vaše nervy.

I když nám momentálním počasím zima dává vědět, že tu stále je, skutečné jaro dříve či později přijde a je lepší ho čekat než následně zjišťovat, co nám všechno pro údržbu naší zahrady, ať už velké nebo té malé na terase či balkoně, chybí. Můžete se inspirovat i vysoce kvalitními výrobky Opinel, francouzské rodinné firmy sídlící v Savojských Alpách, jejíž kapesní nože dobyly celý svět. Zahradní program uspokojí i náročné uživatele mezi zahrádkáři i kutily. A pokud nemáte možnost pěstovat si voňavé bylinky venku, možná najdete inspiraci v produktech francouzské značky Veritable, špičky v oblasti tzv. domácích zahrádek, a to včetně těch smart.

Související a doporučené produkty