Na slavnostní událost, grilování nebo romantiku při svíčkách. Přinášíme vám čtyři typy stolování s porcelánem v hlavní roli!

26. června 2023
Na slavnostní událost, grilování nebo romantiku při svíčkách. Přinášíme vám čtyři typy stolování s porcelánem v hlavní roli!

Stolování je neodmyslitelnou činností, kterou praktikujeme na každodenní bázi. Je to místo, kde se setkávají rozmanité chutě, umění i elegance. Abychom z každodenní rutiny udělali nevšední zážitek, pojďme se podívat na pár tipů, které pomohou navodit příjemnou atmosféru při každé příležitosti!

 

Každá událost s sebou nese jiné základy stolování, se kterými je spojeno i vhodně zvolené prostírání stolu. Možnosti jsou jen na vás. Od společenských hostin plných sofistikovanosti, dopoledních brunchů s přáteli až po intimní večeře dýchající romantikou. Objevte, jak může vypadat vhodný výběr porcelánu, který z jakéhokoliv pokrmu udělá hotové umělecké dílo!

Na slavnostní událost, grilování nebo romantiku při svíčkách. Přinášíme vám čtyři typy stolování s porcelánem v hlavní roli!

Jaké jsou zásady správného stolování?

Ještě než se pustíme do prostírání, je důležité si připomenout pár základních pravidel o etiketě stolování. Správné stolovací návyky jsou totiž důležitým aspektem každé společenské události. Jejich dodržování ukazuje naši ohleduplnost, respekt a schopnost adaptovat se na danou situaci, zároveň ale také napomáhá vytvářet příjemnou atmosféru v místnosti. Abychom se vyvarovali nepříjemnému společenskému faux pas, připravili jsme si pro vás pár tipů, kterých byste se měli držet za jakékoliv situace!

  • Lokty na stůl nepatří: V dnešní době už není kladen velký důraz na vzpřímené držení těla. Dejte si ale pozor na lokty – ty nikdy nenechávejte na desce stolu. Jde totiž o velký prohřešek!
  • Jak používat příbory: Již klasickou a všem známou zásadou je, že do každé ruky patří jiný druh příboru – v pravé ruce nůž, v levé ruce vidlička. Co se ale může lehce splést, je postup používání jednotlivých setů. Obvykle začínáte příborem, který je umístěn nejvíce vně a následně pokračujete s příbory směrem k talíři.
  • S plnou pusou nemluvte: Jídlo žvýkejte vždy se zavřenými ústy a během důležitých formálních událostí se snažte komunikaci při jezení omezit na minimum. Nicméně u některých neformálních setkání s rodinou nebo přáteli se uplatňují uvolněnější pravidla stolování. Je však stále vhodné být ohleduplný vůči ostatním a vyhýbat se nadměrnému mluvení s plnými ústy.
  • Používejte vhodné sklenice: Vybírejte si vhodné sklo pro daný nápoj a vždy rozlišujte mezi sklenicemi na červené a bílé víno nebo prosecco. Na červené víno jsou vhodné sklenice s širším tělem a větším kulatým kalichem. Tento typ sklenice umožňuje vínu dostatek prostoru pro oxidaci, což napomáhá uvolnění a rozvoji vůně a plné chuti červeného vína. Na bílé víno jsou ideální sklenice, které mají menší a štíhlejší tělo, díky čemuž pomáhají udržet vyšší teplotu a plnou chuť bílého vína. Prosecco by se zase mělo podávat v dlouhých a úzkých skleničkách, jež udržují perlivost a aroma prosecca. 

Nabízí se také otázka, jak správně sklenice na víno držet. Sklenici vždy uchopíme za spodní část nebo za nožičku. Díky tomu nápoj zbytečně nezahříváme v dlaních a minimalizujeme tím také otisky prstů na skle.

na co jakou sklenici

Pozor si dejte i na servírování koktejlů. Short drink sklenice jsou určeny pro servírování a konzumaci krátkých a silnějších alkoholických nápojů, jako jsou whisky, rum, gin nebo vodka. Ty jsou obvykle menšího objemu a mají širší dno s rovnými stěnami. Jejich účelem je koncentrovat aroma a chuť nápoje a umožnit postupné uvolňování vůně při jeho pití. Ideální jsou třeba na koktejly, jako je martini nebo old fashioned. Long drink sklenice jsou vyšší a užší a jsou vhodné při podávání osvěžujících nápojů nebo džusů, hodí se také na oblíbený gin tonic nebo long island iced tea.

  • Ubrousku prostři se: Důležitou součástí každého stolování je papírový či látkový ubrousek. Ten slouží jako designový prvek, ale i jako asistent při udržení čistoty a hygieny. Během stolování patří ubrousek na klín. Pokud si potřebujete očistit ústa, jemně tak učiňte s okrajem ubrousku. Kdykoliv pak budete odcházet od stolu, ať už v průběhu, nebo na konci, ubrousek byste měli položit vždy vedle talíře.

etiketa u stolu

  • Telefon stranou!: Během jídla je vhodné telefonní hovory nebo textové zprávy omezit, případně telefon alespoň ztlumit. Dbejte na to, abyste věnovali pozornost lidem, se kterými stolování sdílíte. Mobil na vás zatím počká v kabelce, v kalhotech nebo v kapse kabátu či bundy.

Který porcelán se hodí k jaké příležitosti?

1. Formální akce za přítomnosti vzácných hostů

Formální akce vyžadují pečlivější plánování a pozornost k detailům. S kvalitním a elegantním porcelánovým servisem tedy nešlápnete vedle. Moderní estetiku spojenou s tradičními art deco prvky nabízí například sada Chateau Septfontaines. Kolekce pojmenovaná podle prestižní rezidence z 18. století se vyznačuje zejména svou jednoduchostí doplněnou linkami z 20karátového zlata. Hodí se přitom na všechny slavnostní události, narozeniny nebo pro speciální vánoční stolování. Velmi podobnou, ale vzorovitě hravější variantou je potom sada MetroChic. Když se tento porcelán spojí s kvalitním látkovým ubrusem, květinovou dekorací či svíčkami, doladí vaše stolování k dokonalosti.

2. Venkovní grilovačka s přáteli

Vytvořte stolování, které zjemní atmosféru venkovní letní grilovačky pomocí porcelánového prostírání Artesano. Tato německá série značky Villeroy & Boch nabízí čistě bílý porcelán, ale i kusy s rustikálními či květinovými prvky. Její hravé vzory v kombinaci s přírodními materiály posunou vizuální stránku prostírání o kus výš. Praktičnost a funkčnost tohoto typu porcelánu je vhodnou volbou pro venkovní stolování. Porcelánovou sadu navíc ozvláštníte jak barevnou grilovanou zeleninou, tak šťavnatým kouskem steaku.

3. Každodenní klasika

Stolování je naší každodenní součástí. Proč si tedy tuto monotónní rutinu ještě více nezpříjemnit? Zkuste to třeba s porcelánovou sadou Old Luxembourg, která nabízí různé ladící varianty – Old Luxembourg a Brindille. Nestárnoucí klasika německé značky Villeroy & Boch je vyrobena pro každodenní použití, kterému je přizpůsobená i její odolnost. Pokud se nemůžete rozhodnout, kterou variantou byste chtěli vaše pokrmy oživit, namixujte si servis z obou sérií!

4. Romantika při svíčkách

Jsou večery, kdy se chcete u prostřeného stolu potkat jen s vaší druhou polovičkou. Při této příležitosti je důležité vytvořit intimní a příjemnou atmosféru, která podtrhne romantický zážitek, na který se celý den těšíte. Vyberte porcelán s jemnými vzory a elegantními detaily. Takovým je kolekce Rose Garden, která svým nádobím a vintage provedením podtrhne atmosféru, kterou si od společného večera žádáte. Jemné tvary a růžové odstíny evokující rozkvetlé zahrady doplňte skleničkami, svíčkami nebo dekorativními vázami z dílny Villeroy & Boch. V kombinaci s kolekcí Manufacture Rock a měkkým světlem svíčky vytvoří ze společného večera ve dvou nezapomenutelnou vzpomínku. 

Další dávka inspirace do vaší kuchyně a jídelny

Další dávka inspirace do vaší kuchyně a jídelny