Kuchyňský robot, food processor nebo mixér? Jaký je mezi nimi rozdíl a co je lepší?

03. října 2022
Kuchyňský robot, food processor nebo mixér? Jaký je mezi nimi rozdíl a co je lepší?
Otázka, na kterou není jednoznačná odpověď. Chcete-li si usnadnit vaření a pečení, budete před touto nejednoduchou volbou dříve či později stát. Primárně záleží na tom, co od svého nového kuchyňského společníka čekáte. Pojďme si tedy na tyto moderní kuchyňské pomocníky posvítit. 
Kuchyňský robot, food processor nebo mixér? Jaký je mezi nimi rozdíl a co je lepší?

Jak se rozhodnout?

Ve stručnosti vypadá základní rozhodování takto: Jste-li vášnivými pekaři, pak vám jednoznačně více poslouží robot, pro začátek s prostou základní výbavou. Pečete-li ve velkém množství, pak jednoznačně dejte přednost robotu se zvedací mísou s objemem až 6,9 l. Holdujete jídlům ze zeleniny a ovoce, pečete příležitostně? Zvolte food processor, který umí splnit i funkci hnětače těsta. Milujete husté, krémové omáčky či polévky a smoothie? Pak vaším nejlepším kamarádem do kuchyně bude výkonný stolní mixér (blender) anebo opět food processor s příslušenstvím, které umožňuje také mixování. Chcete všestranného pomocníka jak pro vaření, tak pečení i kulinární experimenty? Jednoznačnou volbou pak bude kuchyňský robot s rozšířeným příslušenstvímať už si pořídíte ten s výklopnou hlavou anebo se zvedací mísou. Pro ty, kteří preferují rychlé vaření s co nejmenší námahou je určen multifunkční varný robot – divotvorný hrnec s motorem, který nejen suroviny dokonale zpracuje, ale ještě z nich sám dokáže uvařit.

Food processor

Food processor - skladný parťák pro každodenní nasazení v kuchyni

Když se řekne food processor, měla by se vám vybavit zejména rychlejší a efektivnější příprava zeleninových jídel.

Jak se liší food processor od kuchyňského robota? Především způsobem práce. Základ přístroje, kromě v těle ukrytého motoru, samozřejmě, tvoří průhledná nádoba různého objemu, uvnitř které probíhají veškeré pracovní činnosti – krouhání, strouhání, hnětení nebo sekání, a to pomocí různých druhů nožů či plochých struhadel, nasunovaných na hřídel uvnitř nádoby.

Food processor, někdy také podle jedné ze svých funkcí nazývaný sekáček nebo kutr,  dokáže značně nejen zrychlit ale  také vysoce zefektivnit zejména ty činnosti, které zabírají při přípravě jídla velmi mnoho časustrouhání, plátkování, krájení na nudličky či kostičky. Někdy bývají food processory ještě doplněny o lis na citrusy, hnětač na těsto či šlehač nebo také o další nádobu, umožňující mixování.

Kuchyňský robot

Kuchyňské roboty - multifunkční krasavci pro radost i užitek 

Když se řekne kuchyňský robot, mělo by se vám vybavit zejména pečení.

Kuchyňský robot potěší především vášnivé pekaře a pekařky. Hnětací a šlehací nástroje se upevňují do výklopné hlavy tak, aby mohly vykonávat krouživý pohyb uvnitř velké mísy, která je součástí přístroje. Kvalitní kuchyňské roboty používají planetární systém míchání či hnětení a mísy jsou výhradně z ušlechtilých materiálů – kovové či z tvrzeného skla nebo keramiky. Zde více než kde jinde platí, že pokud nejste tak bohatí, abyste si mohli kupovat levné věci, připlaťte si a nebudete litovat.

Kuchyňské roboty s výklopnou hlavou nebo zvedací mísou využijete nejen pro samotné zpracování těsta či našlehání sněhu, krémů nebo pomazánek. Kvalitní kuchyňský robot totiž nedělá jen přístroj samotný, jeho všestrannost oceníte v okamžiku, kdy zatoužíte poznat všechny možnosti, které například roboty KitchenAid či Smeg nabízejí. Jednoduchým způsobem je propojíte se širokou škálou různých nástavců, od mlýnku na maso a různá struhadla či krouhače, přes strojky na těstoviny, až po třeba zmrzlinovač nebo food processor. U nás  si vyberete jak samotné příslušenství, tak třeba i roboty ve výhodných setech, třeba robot s mlýnkem na maso  nebo se zmrzlinovačem.

Mixér

Mixér - univerzál ze staré školy 

Když se řekne mixér, měly by se vám vybavit především krémové polévky, omáčky, pyré a samozřejmě smoothie.

Tento kuchyňský pomocník jednoznačně potěší rodiče malých dětí a všechny příznivce raw stravovaní a milovníky krémově našlehaných jídel.
Volit můžete mezi mixérem stolním nebo tyčovým. Ten první je určený zejména pro důkladné rozmixování zeleniny či ovoce, jednoznačně se vyplatí zejména pro přípravu smoothie. Také polévky či omáčky ve stolním mixéru rozmixujete mnohem dokonaleji, než pomocí běžného mixéru tyčového, množství je

však limitováno objemem nádoby a pokud není skleněná, také teplotou mixovaného obsahu. Hrnec krémové polévky tak zpravidla musíte mixovat nejméně na dvakrát, a ještě při tom použít další na přelití, což pokud pracujete s tyčovým ponorným mixérem, samozřejmě nemusíte. Protože však každý z přístrojů vytváří mixovací vír jinak – jeden shora a druhý zdola, výsledky se různí a v jemnosti i stupni našlehanosti stolní mixér jednoznačně vyhrává, i a to i s ohledem na potřebnou dobu mixování či šlehání.
Jednoznačnou výjimku ale tvoří ruční mixér bamix®, který v důsledku konstrukce šlehacích disků v kombinaci s možným počtem otáček je schopen ušlehat i burákové máslo, o majonéze či smootie nemluvě.

Jistou nevýhodou stolních mixérů je jejich neskladnost, navíc tělo kvalitních stolních mixérů/blenderů je celokovové, a proto těžké a nesnadno přenositelné, takže je zpravidla musíte nechat stát na kuchyňské lince, pokud je chcete mít vždy po ruce; proto by měl při vlastním výběru hrát důležitou roli i jejich vzhled, nejen užitné vlastnosti. Někteří výrobci nabízejí další praktická, doplňková a samostatně prodejná příslušenství k mixérům / blenderům, například lahve to go nebo lisy na citrusy, někdy ve výhodných sadách.

Související a doporučené produkty