Jak vybrat kuchyňský robot?

24. března 2023
Jak vybrat kuchyňský robot?
Multifunkční kuchyňský robot je skvělý pomocník do kuchyně. Ideální je nejen na hnětení těsta, ale díky řadě příslušenství zvládne také šlehání, strouhání, krájení nebo mixování. Jak vybrat ten nejlepší? Zaměřte se na jeho funkce, výkon i technické parametry.
Jak vybrat kuchyňský robot?

Ušetří čas i energii

Moderní kuchyňský robot je vhodným spotřebičem pro každého, kdo chce usnadnit práci v kuchyni. Mezi jeho základní funkce patří například míchání, hnětení nebo šlehání, díky řadě nástavců zvládne však také rozmixovat zeleninu, nadrtit led, namlít maso nebo připravit výbornou zmrzlinu.

Pro výběr konkrétního typu přístroje není důležitý jen druh práce, ale také to, jak často budete domácí robot používat. Jiný je vhodný pro rodinu s dětmi, jiný zase pro jednotlivce. Zapomínat byste neměli ani na jeho rozměry a velikost tak, abyste pro něj měli dostatek místa na lince. Vaše kuchyně díky tomu získá nejen efektivního pomocníka, ale také stylový doplněk do domácnosti.

KitchenAid červený robot s mlýnkem na obilniny
Robot SMEG zmrzlinovač
KitchenAid šlehání

Není robot jako robot

Zatímco ruční šlehače i tyčové mixéry musíte používat manuálně, kuchyňský robot pracuje za vás – automaticky.

Proto se dnes zaměříme právě na kuchyňské roboty s výklopnou hlavou, které jsou vhodné zejména pro všechny milovníky pečení. Jejich hnětací a šlehací nástavce se upevňují do výklopné hlavy, která pak planetárními pohyby otáčí metlu či hák robotu nejen kolem své osy, ale i kolem mísy. Díky tomu jsou veškeré suroviny v míse perfektně zpracovány pro dokonalý výsledek. Jeho výhodou je i to, že díky mnoha funkcím i možnosti dokoupení širokého množství příslušenství, si vystačíte pouze s ním. 

Jaké jsou nejdůležitější parametry při výběru kuchyňského robota?

Příkon a výkon 

Jedním z nejdůležitějších vlastností je příkon a výkon robota. Vždy platí, že čím vyšší příkon, tím lepší samotný výkon spotřebiče. Roboty s příkonem menším než 650 W jsou vhodné pro základní míchání, šlehání nebo hnětení. Zpracování těžšího chlebového těsta nebo pomletí většího množství masa už si ale žádá silnější motor s příkonem okolo 1 000 W. 

Tělo robota 

Kvalitní kuchyňský robot by měl mít celokovové tělo, které je vyrobeno z vysoce ušlechtilých materiálů tak, abyste jej mohli používat několik let. Díky tomu, že je těžší, je zároveň i stabilnější, tudíž na kuchyňské lince nebude klouzat a nehrozí tak případná možnost nechtěného převrhnutí přístroje. Na trhu ale existují i levnější plastové modely. Jejich cena je sice nižší, nevýhodou je však větší křehkost a výrazně kratší životnost. 

Typy i velikosti mísy 

Velikost nádoby záleží na tom, zda žijete v domácnosti sami, ve dvojici nebo s rodinou. Jednotlivec nebo pár si vystačí s objemem 3,5 l, pokud chcete napéct pro větší počet lidí, bude lepší zvolit mísu s objemem 4 až 5 litrů. A pokud je pečení váš velký koníček a chcete profesionální výbavu, doporučuje se vybrat model s velkou, až 7litrovou nádobou. 

Co se provedení týče, i zde existuje celá řada materiálů. Mezi ty nejoblíbenější patří: 

Keramické mísy s motivem působí na kuchyňské lince elegantním a tradičním dojmem. 

Skleněné mísy umožňují lepší pohled na těsto či šlehačku ze všech úhlů, navíc jsou perfektní i v případě, že chcete těsto rovnoměrně obarvit. 

Keramické mísy jsou vhodné zejména pro kynutí těsta. 

Nerezové mísy, které mají výhodu v tom, že jsou vyrobeny z hygienického a pachově neutrálního materiálu. Lze je také umývat v myčce nádobí. 


Rychlosti 

Počet rychlostí také není zanedbatelným parametrem. Platí, že čím více má kuchyňský robot rychlostních stupňů, tím lépe se s ním pracuje. Zatímco pro šlehání bílků nebo mixování polévky stačí menší rychlost otáček, silnější motor bude potřebný v případě hnětení těsta, mletí masa nebo strouhání tvrdé zeleniny. 

Doplňkové funkce  

Mezi další doplňkové funkce se řadí:

 • bezpečnostní pojistky a senzory proti případnému spuštění
 • ochrana proti přehřátí
 • protiskluzová podložka
 • ergonomická držadla

Cena odpovídá kvalitě

V případě, že zvažujete pořízení nového pomocníka do domácnosti, nevyplatí se na něm šetřit. Mezi nejlepší kuchyňské roboty na trhu patří například značka Smeg nebo KitchenAid, které mají nejen multifunkční využití a profesionální výkon, ale také ikonický design. Dokoupit si k nim můžete různé nástavce a doplňky, například mlýnek na maso, struhadlo nebo food processor.
 

Značka KitchenAid

Kuchyňské roboty KitchenAid jsou vlajkovou lodí této americké značky už od roku 1919. Ikonický není jen jejich nezaměnitelný design, ale také kvalita zpracování, která patří ke špičce na trhu. Díky tomu je pravidelně používají nejen amatérští, ale i profesionální kuchaři, cukráři a pekaři po celém světě.

Ke všem robotům značky KitchenAid je možné dokoupit další doplňky, například nástavec na přípravu raviol, mlýnek na maso, krouhač na zeleninu, lis na citrusy a další.

Výhody:

 • světová značka s tradicí
 • nadčasový design
 • v nabídce více modelů
 • záruka 5 let

K domácím robotům je možné dokoupit další kuchyňské spotřebiče, jako jsou KitchenAid kávovary, KitchenAid konvice nebo KitchenAid stolní mixéry pro dokonale sladěnou kuchyň.


Univerzální kuchyňský robot

KitchenAid Artisan 185 má stabilní celokovové tělo z litého hliníku. Jeho výhodou je také nerezové příslušenství, kterému hrozí menší opotřebení a zároveň je jednoduše omyvatelné v myčce nádobí.   Je to ideální robot na hnětení kynutého těsta, šlehání bílků nebo majonézy i míchání těžkých těst. Překvapí také velmi silný motor 175/185 s příkonem 300 W. Svými parametry tak exceluje právě v nízké spotřebě energie.

Alternativou je kuchyňský robot na pečení KitchenAid Artisan 5KSM175. Na rozdíl od Artisan 5KSM185 má stejnou nabídku příslušenství, není však celokovový. Nástavce jsou potažené polyesterovou vrstvou zabraňující lepení. Zároveň jsou ale také vhodné do myčky nádobí.

Kuchyňské roboty KitchenAid jsou k dostání také v limitovaných barevných edicích. Například kuchyňský robot KitchenAid Artisan 5KSM195 je dostupný v barvě roku 2022  – beetroot, tedy v purpurové barvě červené řepy.


Kuchyňský robot do menších domácností

Kuchyňský robot KitchenAid Artisan Mini je vzhledem ke své velikosti ideální pro jednotlivce či páry. Oproti ostatním modelům robotů značky KitchenAid je navíc o 25 % lehčí a o 20 % menší. Díky tomu se skvěle vejde do menších kuchyní, kde není dostatek místa. Má celokovové tělo z litého zinku, které váží pouhých 6,5 kg. I přes svou malou velikost se však může pyšnit silným výkonem – zvládne až 200 otáček za minutu.

 

Kuchyňský robot pro vášnivé pekaře i cukráře

Nejen pro profesionály, ale také pro opravdové nadšence do pečení připravila značka KitchenAid profesionální kuchyňský robot Heavy Duty 5KSM7591X. Oproti ostatním modelům má tichý a výkonnější motor o síle 970 W. Liší se také způsob upínání mísy do robotu. Díky němu může nádoba vyjíždět nahoru či dolů a také se sklopit dle potřeb. Celokovová konstrukce a protiskluzová gumová podložka zabezpečují stabilitu robota, a to za jakýchkoliv pracovních podmínek a na každém druhu povrchu.

U profesionálních kuchyňských robotů je garantována záruka na 2 roky, u gastro provozů pak 1 rok.

Značka Smeg

Kuchyňské roboty Smeg v sobě snoubí hravý italský retro design ve stylu 50. let a léty prověřené špičkové technologie. Oblé tvary i krásné pastelové barvy si zamilovali lidé po celém světě. I díky tomu patří tato značka k nejprodávanějším na trhu.

Ke všem robotům značky Smeg můžete pořídit i další nástavce, například strojek na těstoviny, mlýnek na maso nebo krouhač zeleniny.

Výhody:

 • ikonický design 50. let
 • špičková technologie

Ve stejných barvách jako kuchyňský robot můžete pořídit ještě například Smeg topinkovače, rychlovarné konvice, mlýnek na kávu, lis na citrusy a další.


Kuchyňský robot Smeg, 50´Retro Style

Milovníkům designu nesmí v domácnosti chybět kuchyňský robot Smeg, 50´Retro Style, který má celokovové tělo z litého hliníku, díky čemuž je odolné i stabilní a nehrozí tak možnost případného převrácení. Nechybí mu bezpečností pojistka proti samovolnému sklopení hlavy, 10 rychlostí s pozvolným náběhem i velmi tichý motor s příkonem 800 W.

Robot Smeg lze pořídit buď v kombinaci s nerezovou mísou, případně se skleněnou mísou.

KitchenAid nebo Smeg?

Jaké jsou rozdíly mezi kuchyňskými roboty KitchenAid a Smeg a do kterého se vyplatí investovat? V prvé řadě je třeba říct, že obě dvě značky patří k těm nejlepším na trhu.

Robot Kitchen Aid
Robot Smeg

KitchenAid

 • na výběr je více modelů různých velikostí i limitovaných barev
 • výrobce USA
 • záruka na 5 let
 • nástavce je vhodné mýt v myčce nádobí
 • příkon: 175/185, 300 W (extrémní výkon s velmi nízkou spotřebou energie)
 • extrémní výkon
 • vyšší cena, která ale odpovídá kvalitě

Smeg

 • ikonický retro design
 • širší možnosti barevného sladění robota s dalšími kuchyňskými spotřebiči
 • tichý i opravdu výkonný motor
 • některé nástavce není možné mýt v myčce nádobí

Další rady k výběru kuchyňských pomocníků

Další rady k výběru kuchyňských pomocníků