Zelená pro GreenPan. Zdravé vaření začíná u zdravého nádobí

Zelená pro GreenPan. Zdravé vaření začíná u zdravého nádobí
Před 14 lety jsme tuto značku u nás zaváděli na trh. Dnes máme tu čest představit vám 5. generaci moderních "zelených" pánví a dalšího nádobí s absolutně přírodním, bezpečně oděruvzdorným a nepřilnavým keramickým povrchem.

Zdravější životní prostředí

Keramická nepřilnavá revoluce pro zdravější životní prostředí


Láska k přírodě a nutnost chránit životní prostředí dovedla dva spolužáky k vynálezu "zeleného", přírodního nepřilnavého povrchu. Jan Helskens a Wim de Veirman, dva kluci žijící ve vlámské části Belgie, se shodně trápili doprovodnými aspekty v té době vyráběných nepřilnavých povrchů, které uvolňovaly toxiny při přehřátí a všechny byly vyrobené s pomocí PFOA, značně nešetrné k přírodě. Dva Vlámové se tak vydali vytvořit novou, k přírodě šetrnější alternativu. Touha přispět ke zlepšení životního prostředí byla opravdu silná, a tak po mnoha letech pokusů a experimentování nakonec v roce 2007 uvedli na trh první "zelenou pánev" se zdravým nepřilnavým povrchem, vyrobeným z derivátu písku, v té době naprosto ojedinělým revolučním řešením. Zrodil se nepřilnavý povrch ThermolonTM.

Video: GreenPan Premiere – ekologické nádobí, ve kterém nejen uvaříte


Změna, která se vyplatí

GreenPan jsou pánve, které změní nejen vaši kuchyni, ale i myšlení. Jsou lehké, na všechny zdroje ohřevu a ekologické. Pánve s nejlepším keramickým povrchem na trhu. Proč si myslíme, že jsou skvělé?

1. Jsou perfektní pro přípravu zeleninových a vaječných jídel nebo dušených či jinak pomalu připravovaných mas, zkrátka jídel, která ke své přípravě potřebují nízkou až střední teplotu.
2. Díky jejich nepřilnavému povrchu na nich můžete jídla připravovat jen s pomocí malého množství tuku, nebo zcela bez něj. Ovšem upřímně, smažit zcela bez tuku – komu z vás by to chutnalo?
3. Jejich povrch je velmi odolný, takže jej při běžném zacházení nepoškrábete. Většinu nepřilnavých povrchů na bázi teflonu, přes veškerou snahu a užívání jen toho správného náčiní po nějaké době stejně odřete. S povrchem ThermolonTM se vám tohle stát nemůže.
4. Velmi jednoduše se udržují čisté. Většinou si při čištění vystačíte s ubrouskem nebo mokrou houbičkou s kapkou tekutého prostředku. Keramické pánve GreenPan můžete dát i do myčky, my ale doporučujeme raději ruční mytí. Vzhledem k používání silně detergentních mycích prostředků v myčce i tento povrch časem může změnit své skvělé vlastnosti.
5. Jejich užití je univerzální, pánve a nádobí GreenPan můžete použít nejen na všech zdrojích ohřevu, ale také pro zapékání v troubě.
6. A v neposlední řadě výroba nádobí se "zeleným" nepřilnavým povrchem ThermolonTM je šetrná k naší přírodě.

Ekkologie a udržitelnost

Jasný příkaz dnešní doby – ekologie a udržitelnost

To jsou zelené keramické pánve GreenPan. A proč říkáme, že jejich nepřilnavý povrch je vytvořen jen z přírodních materiálů? Protože to tak opravdu je. Základem pro keramický povrch ThermolonTM je totiž pískový derivát, který se metodou sol-gel (metoda přeměny pevných částic na gel) přemění na substanci, kterou lze volně rozprášit na pánev, aniž by byla použita nějaká lepidla či jiná aditiva, tedy bez materiálů jako PFOA nebo jakýchkoliv jiných PFAS. Následně je pánev v peci vytvrzena, přičemž se uvolní o 60 % méně CO2, než při výrobě nepřilnavých pánví tradičním způsobem. Dnešní, v pořadí již 5. generace povrchu ThermolonTM Diamond Advanced, se ještě navíc vyznačuje výjimečnou tvrdostí, která je dosažena přidáním diamantů, namletých do základního křemičitého derivátu.

GreenPan řada Smart Shape nádobí s keramickým nepřilnavým povrchem, vhodné i pro zapékání v troubě.

Velký špatný – PFOA a ti druzí

Co to je a proč nám škodí PFAS, PFOA, kadmium nebo olovo?

PFOA (perfluorooktanová kyselina) patří mezi perfluoroalkylové sloučeniny (PFAS). Široké využití jí vysloužila její silná averze k vodě, takže se uplatňovala zejména při výrobě nádobí s nepřilnavým povrchem Teflon (PTFE – polytetrafluorethylen), kdy se používala k přilnutí vrstvy teflonu k podkladu. Byla využívána i při výrobě nepromokavých látek, ke kterým patřil např. Gore-Tex.

PFAS (per- a poly- fluoralkylové látky) jsou člověkem stvořené chemické sloučeniny. Nejsou přirozenou součástí našeho ekosystému, byly uměle vytvořeny pro výrobu produktů odpuzujících vodu, mastnotu a nečistoty. Trvá neuvěřitelně dlouho, než se PFAS rozloží, poločas rozpadu některých je až 1000 let. I když vyspělé země již došly k poznání, že tyto látky jsou vysoce škodlivé a například pro výrobu Teflonu se již nepoužívají, dodnes jsou však běžnou součástí spousty výrobků každodenní potřeby, jako jsou například pláštěnky, obaly na potraviny, textil nebo právě některé druhy nepřilnavých povrchů u nádobí.

Během výrobního procesu, mohou PFAS skončit ve vzduchu, vodě nebo na zemi, a nakonec se tak dostanou díky potravnímu řetězci i na náš talíř. V případě nádobí při přepálení nebo poškození je ta cesta ještě kratší. Studie ukazují, že PFAS poškozují náš imunitní systém a mohou být spojeny s obezitou, kardiovaskulárními chorobami, problémy s plodností a rakovinou. Tělo je neumí vyloučit, a tak matka tyto škodliviny předá i čerstvě narozenému miminku.

Kadmium (Cd) je těžký kov, v přírodě se vyskytující velmi vzácně. Využívá se hlavně pro výrobu baterií, barevných pigmentů a nátěrů nebo při pokovování i jako stabilizátor některých plastů (PVC). V lidském těle se hromadí hlavně v ledvinách a játrech, přičemž příjem i velmi malých dávek tohoto kovu může vést k selhání ledvin. Je karcinogenní a způsobuje také poškození plodu.

Olovo (Pb) je stejně jako kadmium těžký kov, ovšem přirozeně se vyskytující v zemské kůře. Kromě výroby elektrických akumulátorů se využívá také při výrobě kovových slitin, munice nebo krytů proti ionizujícímu záření. Jedná se o silný neurotoxin, který se hromadí v kostech a měkkých tkáních těla. Je spojováno s poruchami chování nebo snižováním intelektu, které bylo prokázáno již při velmi nízkých dávkách, a to především u dětí. Negativně také ovlivňuje krvetvorbu, imunitní systém, trávení i reprodukci.

Chytré technologie pro 21. století

Firma GreenPan rozhodně nespí na vavřínech, a i když je pyšná na svůj zdravý keramický zázrak Thermolon™, přichází stále s novými vylepšeními. Těmi nyní jsou:

Vyztužení nepřilnavého povrchu diamanty

Přidávání rozemletých diamantů je tajnou zbraní firmy. Diamant je nejen tvrdý nerost, ale také zároveň vynikající tepelný vodič, navíc se skvělými nepřilnavými vlastnostmi.

Odolnost povrchů vůči poškrábání Scratch Guard

Inovativní povrchová technologie, díky níž jsou povrchy GreenPan mimořádně odolné a odolné proti poškrábání.

Unikátní nástřik indukčního povlaku Magneto

Revoluční technologie indukčního nástřiku Magneto™ dovoluje využívat všechny výhody indukčního ohřevu bez nutnosti přidání těžkého kovového plátu.

Ošetření oceli proti zbarvení teplem Evershine

Technologie chránící vnější povrchy z nerezové oceli před zabarvením, vzniklým teplem, takže vaše hrnce a pánve vypadají stále jako nové.

GreenPan nádobí s nepřilnavým keramickým povrchem, kolekce Smart Shape.

Související a doporučené produkty