Práce smutek zahání. Upečte si třeba ciabattu, italský venkovský chléb

Práce smutek zahání. Upečte si třeba ciabattu, italský venkovský chléb
S novými formami od Emile Henry to zvládne každý. Lehounce gumový uvnitř a křupavý navenek. Takový má být správný středomořský chléb ciabatta. Ta naše, Ciabatta ALLE ERBE (bylinková), je ještě navíc jemně provoněná směsí bylinek – majoránky, tymiánu, šalvěje a rozmarýnu. 
 

Doba přípravy: cca 1 hodina + doba kynutí

Ingredience

První část těsta:

  • 500 g hladké mouky
  • 20 g ječného sladu
  • 15 g droždí

Druhá část těsta:

  • 300 g + trochu navíc hladké mouky
  • 100 g celozrnné pšeničné mouky
  • 50 ml olivového oleje extra vergine
  • 15 g soli
  • 1 lžíce nejlépe čerstvých bylinek (majoránka 40%, tymián 30%, rozmarýn 20%, šalvěj 10%)

Postup

1. První část těsta: zpracujte hladkou mouku s 300 ml vlažné vody a rozdrobenými kvasnicemi. Přidejte ječný slad a řádně propracujte, nejlépe v robotu, po dobu cca 10 min.

2. Jakmile těsto bude hladké, udělejte z něho kouli, dejte do velké mísy, přikryjte vlhkým platném a nechte kynout cca 1 hodinu a půl při 38° C.

3. Druhá část těsta: vykynuté těsto zpracujte na válu s celozrnnou pšeničnou moukou, hladkou moukou, olejem, bylinkami, solí a 180 ml vody. Po zpracovaní musí být těsto hladké a elastické. Nechte opět kynout přikryté vlhkým platném po dobu 30–40 minut.

4. Vykynuté těsto krátce zpracujte a udělejte z něho kouli. Tu rozdělte na 4 části. Každou část roztáhněte nejprve dlaněmi a pak opatrně natahujte.

5. Posypte plátno dostatkem mouky, položte na ně ciabatty a nechte kynout 30 minut. Přeneste ciabatty do speciální formy (nebo na plech se zvýšenými boky, vyložený pečicím papírem) a otočte je tak, aby nahoře byla pomoučená část. Udělejte na nich zářezy ostrým nožem a nechte odležet dalších 30 minut. Pak dejte péct do trouby vyhřáté na 170–180 °C na dobu cca 30 minut.

Pro pečení tohoto pečiva doporučujeme využít speciálních forem na pečení ciabatt, případně forem na pečení baget od francouzské značky Emile Henry, ze kterých je pak domácí pečivo jako z té nejlepší francouzské či italské pekárny.

Tip na správnou utěrku

TIP: Je důležité mýti – správnou utěrku...

Je důležité mít několik pláten či utěrek, určených jen na pečeni pečiva. Používejte především ty z čisté bavlny nebo lnu, tkané klasickou metodou, kdy vzniká nerovnoměrná struktura tkaniny, což je důležité pro správný přistup vzduchu k těstu při kynuti. Je třeba prát je samostatně, v neutrálním mýdle a žehlit je napařováním, protože parfemované prací prostředky, jejich barviva apod. by mohla ulpět na pečivu a zničit tak jeho specifickou vůni těsně po vytaženi z trouby.

Související a doporučené produkty