Kuchyň dělá člověka: Cat & Cook

29. dubna 2023
Kuchyň dělá člověka: Cat & Cook
Je tady nový díl pravidelného seriálu Kuchyň dělá člověka. Tentokrát jsme navštívili věčně usměvavou a pozitivně naladěnou Ivanu Stříbrský Jindřichovou, kterou většina lidí zná především pod jménem Cat & Cook, tedy tak, jak kdysi pojmenovala svůj food blog.

Pod tímto jménem vydala již čtyři velmi úspěšné kuchařky a zanedlouho přibude pátá.
Jak, s kým a kde Ivka bydlí? To se dozvíte právě tady a právě teď!

 
Kuchyň dělá člověka: Cat & Cook

Kuchyň dělá člověka

Kuchyň dělá člověka je pravidelná série fotografa Derecka Harda, držitele ocenění Czech Press Photo. Nejsou to jen šaty, co dělají člověka. U nás v Potten & Pannen – Staněk věříme, že nejen oblečení odráží to, jací jste, ale stejným způsobem o vás vypovídá i vybavení vaší kuchyně a to, jakým způsobem vaříte.

 Proto vás  každý měsíc pozveme domů k zajímavým osobnostem z české a slovenské scény a necháme vás nahlédnout pod pokličku jejich kuchyně.

Kde momentálně bydlíte a s kým?

Momentálně bydlím v prosluněném bytě v Holešovicích se svým manželem. Naše bydlení bych asi popsala tak, že i přesto, že je byt malý, tak jsme využili jeho potenciál úplně na maximum. 

 Sdílíte obydlí také s nějakými němými tvářemi? 

Kromě němé tváře uvnitř mého bříška s námi bydlí také naše dvě kočky Miňonka a Laskonka. 

3.	Kredenc solitaire, jak ho ráda nazývám. Je plný porcelánu, který si v sobě nese spoustu příběhů a hodně pro mě znamená.Laskonka je přesně ten typ kočky, která nesmí nikde chybět a musí všechno prozkoumat. Je to skvělá společnice.

Druhá kočička Miňonka je poněkud stydlivější.

Platí u vás, že kuchyně je srdcem domu/bytu?

Jelikož můj manžel musel obětovat asi tak polovinu obývacího pokoje pro to, aby byla kuchyně větší, tak rozhodně platí. 

 Co pro vás bylo při jejím zařizování nejvíce důležité?

Určitě to, že jsem ji dokázala v tak malém bytě vytvořit tak velký a funkční prostor na vaření. 

Kredenc solitaire, jak ho ráda nazývám. Je plný porcelánu, který si v sobě nese spoustu příběhů a hodně pro mě znamená.Kredenc solitaire, jak ho ráda nazývám. Je plný porcelánu, který si v sobě nese spoustu příběhů a hodně pro mě znamená.

Vyjmenujte tři věci, bez kterých se v kuchyni neobejdete.

Pro mě je to rozhodně digitální teploměr, kuchařská pinzeta a mixér KitchenAid.

 Jaká ingredience vám nikdy nesmí chybět v lednici nebo ve spíži?

Těch je samozřejmě více, ale pokud bych měla začít od těch fundamentálních ingrediencí, tak je to určitě máslo a několik druhů soli. 

Kvalitní nůž je nedílnou součástí naší kuchyně.

Kvůli blogování jsem se musela naučit dobře fotit. I přesto, že mě to na začátku nebavilo, jsem si k tomu našla cestu a troufám si říct, že dnes už to patří mezi mé hlavní koníčky. 

Co jste naposledy uvařila nebo upekla?

Naposledy to byla naše oblíbená tvarohová bábovka. 

 Považujete se za dobrou kuchařku a co byste uvařila vzácné návštěvě, kdybyste chtěla udělat opravdu dojem?

Za dobrou kuchařku se určitě po pěti kuchařkách a letech samostudia považuji, ale zároveň je stále se co učit. Moc ráda se vzdělávám, za jídlem cestuji a pořád zkoumám novinky v oblasti gastronomie. Kdybych na někoho chtěla zapůsobit, asi bych sáhla po nějakém receptu z francouzské kuchyně. Teď mě napadá třeba francouzská gratinovaná cibulačka, telecí líčka na víně s máslovou kaší a třeba flambovaný tarte tatin. 

 Co vy a hudba? Co si ráda pustíte třeba při vaření či pečení? 

Hudba k vaření neodmyslitelně patří. Pro jednu ze svých kuchařek jsem vytvořila dokonce různé playlisty, které si lidé mohou načíst přes QR kódy přímo z knihy. Já je také moc ráda používám. Playlisty jsou zaměřené podle druhu jídla – například pro francouzskou kuchyni mám playlist s různými šansony, pro zamilovaná jídla mám romantickou hudbu, pro tradiční české klasiky mám retro vypalovačky. 

Otevřené poličky v kuchyni nesmí chybět. Vystavuji si na ně své oblíbené kousky a samozřejmě své kuchařky, které mám díky tomu stále po ruce.

Která světová kuchyně je vaše nejoblíbenější? 

Nejjistější jsem v české, francouzské a italské. Ráda ale vařím i indickou a obecně asijskou kuchyni. 

 Máte oblíbený nějaký originální pokrm, u kterého byste se podělila o recept s našimi čtenáři? 

Moc ráda vás naučím recept, který pochází z mé Rychlé kuchařky a patří mezi naše nejoblíbenější rodinné recepty. Jedná se o tvarohovou bábovku, která je dokonale vláčná a skvěle vybalancovaná. 

Preferujete sladké nebo slané?

Jak říká můj manžel: Preferuji po slaném sladké.

 Hranolky nebo salát?

Hranolky!

 Kávu nebo čaj?

Kávu.

Sušené trávy patří mezi mé oblíbené dekorace, dokonce zdobily i naši svatbu.

Zalévání květin je v naší domácnosti v režii manžela. 

Kdybyste si mohla vybrat kohokoliv na světě (žijící i nežijící osobnost), s kým povečeříte, byl by to:

Možná vás to překvapí, ale protože jsem fanoušek formulí, tak by to byl určitě Lewis Hamilton.

 Dáváte přednost velkým hostinám nebo jste spíš pro komornější stolování?

Já jsem vždycky měla ráda velké akce, takže velmi často zvu přátele k nám domů a ráda je hostím. 

 Patří k výjimečným okamžikům u vašeho stolu i nějaký slavnostní jídelní servis? 

Protože si své kuchařky i sama fotím a styluji, tak mám doma opravdu velkou výbavu různých jídelních servisů – od moderních po opravdu vzácné vintage kousky, jako je třeba Fasan od Villeroy & Boch. I když to u nás určitě není výjimečný okamžik, každou takovou chvilku si užívám.

Kromě kuchařek mám v repertoáru také knihu našich zážitků nebo spíš průšvihů z cest. Jmenuje se Minda na výletě. I přesto, že často cestujeme a očekávala by se určitá zkušenost, pokaždé se nám přihodí nějaký trapas. Kniha je plná vtipných zážitků, u kterých čtenáři doslova brečí smíchy.

S jakými nápoji nejraději své kulinářské výtvory kombinujete?? 

Tak v tom mám celkem jasno, protože mám silnou alergii na alkohol. Z nealka si užívám třeba Crodino, a pokud mám zůstat v Itálii, tak ještě Lemonsodu. A udělá mi radost, když v restauraci narazím na nějakou opravdu dobrou domácí limonádu. Miluji také domácí ledové čaje a mezi mé oblíbence patří i točená malinovka a Kofola! (Něčím to pivo nahradit musím, že?)

 Jak vypadá vaše vysněná kuchyně? Co by v ní mělo být?

Určitě je to kuchyňský ostrůvek, který je můj vysněný, ale do našeho malého bytu se nevešel. Také sním o velkém okně do zahrady plné bylinek a zeleniny, kterou si chci sama pěstovat. Naštěstí mě tohle všechno čeká v našem novém domě, který se chystáme brzy začít stavět. :-) 

 

BEZ ČEHO SE IVANA VE SVÉ KUCHYNI NEOBEJDE