Jak vybrat správnou misku pro vašeho domácího mazlíčka

10. června 2024
Jak vybrat správnou misku pro vašeho domácího mazlíčka
Značka Mason Cash, jejímž symbolem jsou tradiční zadělávací kameninové mísy, které všichni známe z pořadu Peče celá země, má ve svém sortimentu i misky pro domácí mazlíčky. Už v 50. letech minulého století se stala průkopníkem kvalitních a široce dostupných produktů nejen pro psy a kočky, ale také třeba morčata nebo zakrslé králíčky. Škála velikostí, ve kterých se odolné kameninové misky na krmení a vodu v nejrůznějších designech vyrábějí, je široká; vhodnou misku na krmení či vodu tak najdete opravdu pro každé domácí zvířátko, od dánské dogy či vlkodava, přes kočky až po toho nejmenšího křečka.
Ve spolupráci s výrobcem jsme pro vás připravili stručného průvodce, který vám ukáže korelace mezi velikostmi psů a misek. Věříme, že i na jeho základě si vyberte pro svého chlupatého kamaráda takovou, která pro něj bude optimální, ani moc malá, ani velká, prostě taková, aby si svou potravu z ní opravdu vychutnal.
Jak vybrat správnou misku pro vašeho domácího mazlíčka

Ta nejlepší kvalita pro nejvěrnějšího přítele člověka

Jednoduché a přitom velmi funkční misky jsou z těžké kameniny a jdou velmi nesnadno převrátit, jsou vhodné do myčky i mikrovlnné trouby, v mnoha případech pak i do mrazáku. Materiál, ze kterého jsou misky vyrobeny je ryze přírodní a díky svým přirozeným vlastnostem pomáhá udržovat vodu i potravu déle chladnou (popřípadě teplou), zároveň díky silným stěnám odolává hryzání a drápání. 

Pro plemena těžší než 20 kg

Pro každého majitele velkého psa jistě není žádným překvapením, že tito psi jsou i velcí jedlíci. Jedná se často o tzv. služební plemena, tedy psi, kteří jsou velmi inteligentní a potřebují stálou aktivitu a výcvik. řadí se mezi ně například německý ovčák nebo československý vlčák, labrador, retriever, rottweiler nebo dobrman.
Pro jejich denní porce mají ideální velikost misky o průměru 20–25 cm, což znamená objem pohybující se v závislosti na výšce misky v rozmezí 1,5–3 litry. Misky pro psy od značky Mason Cash jsou, stejně jako pracovní mísy, vyrobeny z té nejkvalitnější kameniny. Proto jsou dostatečně stabilní, aby je nepřevrátilo ani bouřlivé a hravé štěně velké rasy. 

Misky pro maxipsy

Pro plemena 11–20 kg

Středně velká plemena patří mezi nejoblíbenější psí rasy zejména u rodin s dětmi; středně velcí psi jsou skvělými rodinnými mazlíčky. Zpravidla to bývají psi s veselou povahou a silnou dávkou energie. Sem můžeme zařadit taková plemena jako jsou třeba anglický špringršpaněl nebo kokršpaněl, border kolie nebo velké pudly.
I když tito psi nepotřebují tolik krmení jako ti velcí, stále mají poměrně dobrou chuť k jídlu, zejména pak, když je unavíte delšími procházkami. S ohledem na to v Mason Cash vyvinuli ideální velikost právě pro ně. Misky o průměru 18–20 cm, což znamená objem v závislosti na výšce misky (a také účelu, je-li na krmení nebo jen na vodu) v rozmezí 1,2–2,4 litru. Kvalitní kamenina udrží obsah misky déle chladný bez ohledu na počasí.

Misky pro středně velké chlupáče

Pro malá plemena 5–11 kg

Pejsci menších plemen, jako jsou třeba francouzští buldočci, shih-tzu, kavalír King Charles španěl, welští corgi nebo bíglové jsou díky svým menším prostorovým požadavkům čím dál více oblíbení ve městech. Jejich menším tlamičkám vyhovují misky s 15–18cm průměrem, což představuje objem misky 500–750 ml, i v závislosti na tom, zda se jedná o misku na krmení nebo na vodu.

Bude se hodit pro malé pejsky

Pro štěňata a extra malá plemena lehčí než 5 kg

Všichni majitelé těchto opravdu malých pejsků jako jsou maltézští ši jorkšírští teriéři, čivavy nebo třeba trpasličí jezevčíci mohou zpravidla potvrdit rčení, že co těmto domácím mazlíčkům chybí na velikosti, to doženou na své osobnosti! Misky na krmení či vodu s průměrem 13 cm a objemem 200–400 ml jsou tak akorát, aby se do nich, pro tyto mnohdy vybíravé pejsky, vešly malé porce pro pohodlnou konzumaci. Velikost je také vhodná také pro čerstvě odstavená štěňata jakéhokoli plemene a v neposlední řadě udělají radost i majitelům domácích koček (s přihlédnutím na designové provedení).

Misky pro naše nejmenší mazlíčky