Jak vybrat pánev?

12. ledna 2024
Jak vybrat pánev?
Pánve a pánvičky z nerezu, hliníku, litiny či mědi. Bez nepřilnavého povrchu nebo s ním? Keramický nebo teflonový? Vyberte si podle svého gusta a potřeb.
Jak vybrat pánev?

Široký a nepřeberný je svět pánví a pánviček. Jak si správně vybrat tu pravou?

Pojďte se s námi projít mikrosvětem pánví a pánviček na každou příležitost a pro každý způsob vaření. Možnosti výběru jsou široké, možná mnohem větší než si myslíte. Ostatně, přesvědčte se sami.

Podle velikosti

Velikost pánve

Nejprve si promyslete, pro kolik lidí budete vařit. Jste-li single nebo k vám případně čas od času přijde partner na kousek steaku, postačí menší rozměr. Jinak na velikosti raději příliš nešetřete. Nejprodávanější na trhu mají v průměru 26–28 centimetrů a pohodlně na nich usmažíte tři, čtyři plátky masa nebo menší rybu. Největší pánve jsou široké i 32 centimetrů. Je však třeba počítat s prostým faktem, že jsou těžší a hůře se s nimi manipuluje.

Podle tvaru

Tvar pánve

Univerzální
I zde je třeba vědět, co všechno od své pánve očekáváte. Má-li být co nejuniverzálnější, nešetřete ani na hloubce. Pak totiž bez problémů usmažíte steak a v téže pánvi současně pohodlně připravíte z výpeku výbornou omáčku. Hlubokých pánví pro vás máme nepřeberné množství, stačí si vybrat. Široké možnosti použití však mají například i pánve na soté – jsou dostatečně hluboké a spolu s nimi si poradíte s jakoukoli kulinářskou výzvou.

Wok

Podobně může posloužit i dobře známý wok. Má kotlíkový tvar a tedy menší průměr dna, s tím je třeba počítat. Dokonale ovšem vyhovuje způsobu vaření, kde je surovina zahřívána nejen ode dna, ale i po stěnách nádoby. Plamen asijského hořáku nahrazuje sofistikovaný materiál, který dokáže velmi dobře rozvést teplo po celé nádobě. 

Speciální

Některé pánve slouží jen k jednomu konkrétnímu účelu a doporučujeme vám je, pokud se právě v něm pohybujete jako ryba ve vodě. A těmi na ryby klidně začněme. Jsou většinou obdélníkové nebo oválné, aby se na ně bez obtíží vešly i větší ryby, často mají žebrování podobné jako pánve grilovací. To na mase vytvoří nádhernou mřížku, na druhé straně se vám bude o dost hůře míchat třeba omáčka. Nízký okraj mají naopak pánve na palačinky, umožní vám to pohodlněji obracet omelety, bramboráky, placky a všechno, co si umíte představit. Jste palačinkoví? Pak vám tato speciálka doma nesmí chybět.

Podle materiálu

Materiál pánve

Už víte, jaký rozměr a tvar? Tak ještě z čeho by vaše pánev měla být vyrobená. Každý materiál má své výhody a hodí se k něčemu trochu jinému. Ta tam je doba plechových pánví a pánviček, žádný z našich dodavatelů nespí a zkoumá nejmodernější technologie, abyste byli maximálně spokojení.

Hliníkové pánve

Hliník výborně vede teplo a dokáže je i absorbovat a dále rozvádět. Poměrně dost přitom záleží na způsobu výroby – pánev lze z hliníku celkem jednoduše vylisovat zastudena. Takové nádobí je všude stejně silné – po dně i na stěnách. Je sice cenově nenákladné, na druhou stranu je však třeba počítat s rizikem deformace, zejména pokud jej příliš zahřejete. Na pánvi s vypouklým dnem už toho moc neusmažíte. Olej stéká do stran, kde se v něm pokrm koupe, zatímco uprostřed se nasucho připaluje. Pokročilejší technologií je odlévání zatepla. Tento způsob výroby mimo jiné umožňuje vytvořit silnější dno než stěny, a tak nejen ještě zlepšit tepelně-vodivé vlastnosti pánve, ale také přirozeně zabrání jejímu zkroucení; pánev tak bude lépe sedět na sporáku. To je důvod, proč v Potten & Pannen – Staněk pro vás máme z hliníkových pánví jen tento druh. 

Na vaší spokojenosti nám totiž záleží. Byť vás rádi vidíme, nechceme, abyste k nám chodili pro novou pánev každý rok. Hliník sám o sobě není nejvhodnější pro přímý kontakt s potravinami, proto je většinou opatřen nepřilnavým povrchem. Vybrali jsme pro vás jen ty nejlepší: Eclipse, Granitium Extreme a Keravis jsou vyráběny na minerální nebo chcete-li keramické bázi a představují alternativu ke „klasickým“ povrchům na platformě PTFE, tedy polytetrafluorethylenu, známému jako Teflon. Žádný z těchto dnešních moderních nepřilnavých povrchů neobsahuje PFOA. Nejenže Teflon dokonale nahradí, jsou mnohem přátelštější k životnímu prostředí a mají i lepší tepelně-vodivé vlastnosti. Nejenže Teflon dokonale nahradí, jsou mnohem přátelštější k životnímu prostředí a mají i lepší tepelně-vodivé vlastnosti. 

 Alternativou k těmto nepřilnavým povrchům jsou povrchy keramické. Přivezli jsme pro vás pánve s nejlepším  nepřilnavým keramickým povrchem na trhu – belgickou značku GreenPan, s povrchem Thermolon™. Tyto pánve s hliníkovým kovaným jádrem jsou lehké, vhodné na všechny zdroje ohřevu a navíc i vysoce ekologické. Pro některé své řady (např. Smart Shape) využívají moderní technologii spojení keramického povrchu, vyztuženého diamanty, s kovaným hliníkovým jádrem. Podobnou technologii při výrobě svého nádobí používá i prémiový výrobce Mauviel 1830 u své řady M´Stone s povrchem Eclipse. Nádobí včetně pánví z kolekce Mauviel M´Stone 360 můžete použít i na indukční plotýnky.

Hliníkové pánve s nepřilnavými povrchy jsou mimořádně univerzálním nádobím za velmi příznivé ceny. Zvládnete s nimi téměř všechno. Buďte však opatrní k jejich přehřátí nasucho a pamatujte, že nepřilnavému povrchu myčka ani trošku nesvědčí. Přestože současné nepřilnavé povrchy jsou vysoce odolné vůči oděru, doporučujeme vám používat náčiní ze silikonu nebo dřeva, pánve vám vydrží déle. Rozhodně v nich ovšem nekrájejte ani nepoužívejte žádné ostré předměty.

Titanové pánve

Není titan jako titan. Tato progresivní a ultramoderní technologie si v posledních letech razantně otevřela cestu do vašich kuchyní. Nepřilnavé pánve s titanovým povrchem jsou zkrátka u vás čím dál oblíbenější. Titan je tvrdý, velmi odolný a dokonale nepřilnavý. I zde však rozhoduje způsob výroby i nanášení povrchu na tělo pánve, které je zpravidla z hliníku, o jehož pozitivních vlastnostech už od nás víte. Nechceme dělat kompromisy, proto vám nabízíme jen špičkovou kvalitu z produkce precizní německé firmy Woll. Technologie pomalého ručního lití hliníku brání materiálovému pnutí. 


Takové nádobí je jednak odolnější vůči mechanickému poškození, za druhé dokonale rovné a za třetí vede teplo naprosto rovnoměrně po celém svém povrchu. Umožňuje vytvořit extra silné dno s těmi nejlepšími termoakumulačními vlastnostmi a napevno vlít měděné objímky pro bezpečné uchycení držadel. Na korpus je následně plazmovými tryskami za teploty více než 20 000 °C nanášen oxid titaničitý. Jeho částečky se tak pevně spojí s hliníkovým tělem pánve, že vydrží skutečně všechno. Teprve poté přijde na řadu nanášení čtyř vrstev nepřilnavého povrchu a zušlechtěných nanosloučenin.

 Děje se tak při teplotě více než 400 °C, aby se antiadhezní povlak skutečně dokonale spojil se spodním vytvrzeným podkladem. Díky tomu můžete vařit s minimálním množstvím tuku nebo to zkusit úplně bez nějTitanové nádobí velmi dobře odolává tepelným šokům a nevadí mu ani prudké zahřátí nasucho. Vybrané řady nádobí Woll můžete použít i na indukční sporáky. Na vynikající steaky prostě ideální. Nepřilnavé, mimořádně snadno se čistí a nevadí mu ani kovové nástroje. Za o něco větší vstupní investici dostáváte skutečně mimořádnou kvalitu na mnoho let.

Nerezové pánve

Kouzlo nerezu

Jste tak trochu konzervativní? Podlehli jste podmanivé kráse blyští se nerezi? Za poslední roky její výrobci udělali veliký krok kupředu. JIž zcela nezbytným minimem je u našich dodavatelů sendvičové termoakumulační dno. Stále častěji se však používá sofistikovaný vícevrstvý materiál, který výhody sendvičového dna aplikuje na celé tělo pánve. Nejprve třívrstvý: extra silné hliníkové jádro je na vnitřní straně obaleno ušlechtilou nerezovou ocelí 18/10, odolnou proti poškrábání.



Vnější stranu tvoří magnetická ocel, kompatibilní s indukčními sporáky. Ale pojďme ještě dál – k materiálu pětivrstvému: mezi vnitřní stěnu z ušlechtilé nerezi 18/10 a vnější plášť z chromové magnetické oceli jsou vloženy tři vrstvy čistého hliníku a hliníkové slitiny. Jejich kombinace zajišťuje nejen ten nejlepší a nejrovnoměrnější rozvod i akumulaci tepla, ale současně také vynikající stabilitu nádobí na sporáku. Nádobí z tohoto materiálu povýší vaření na zážitek vpravdě laboratorní. Podívejte se, co nabízí Zwilling J.A. Henckles nebo řada M´Cook z provenience Mauviel 1830.

Nerezová pánev vydrží úplně všechno, snad právě proto je oblíbená mezi profesionály. Rádi byste k ní i nepřilnavý povrch? Žádný problém. Máme jej pro vás v nabídce nerezových pánví značek Ballarini, Ken Hom, Zwilling i Mauviel.

Měděné pánve

Luxus a kvalita mědi

Měď je rozhodně nejlepším vodičem tepla a tak trochu i symbolem luxusu. Smažení i fritování v měděných pánvích je velmi rychlé a úsporné, navíc bleskově reagují na změny výkonu sporáku, což se vám u některých jídel bude rozhodně hodit. S tím souvisí i jedna dietetická výhoda: při kratší době přípravy se z jídla neztratí tolik zdraví prospěšných látek. Není však měď jako měď, rozhodující je způsob výroby.  

Na trhu můžete potkat pánve s „měděným nátěrem“ a tělem z hliníku. Budou sice nádherně vypadat, funkčních vlastností opravdového měděného nádobí však zdaleka nedosáhnou. Dokonalým mistrem svého oboru je francouzská firma Mauviel 1830 se skutečně měděnými stěnami silnými od 1,8 do 2,5x milimetrů. Pouze vnitřek je pro snadnější údržbu opatřen vrstvou cínu nebo nerez oceli. Přesvědčíte se o tom například u klasické řady Mauviel Heritage M´150. Nejenže dokonale poslouží, ale současně se stane šperkem vaší kuchyně.

Hluboká pánev, vhodná na indukci Mauviel M´6S. S úspěchem ji použijete i pro servírování.

Přirozenou krásu a lákavý vzhled mědi totiž doplňuje precizní ruční zpracování každého kousku nádobí. Nic však není samo sebou – dokonalou krásu jet řeba udržovat a tím měď může na první pohled maličko ztrácet na přitažlivosti. Ovšem neprávem – stačí si pořídit některý z pečujících přípravků. Je třeba říci, že měděné nádobí zpravidla nefunguje na indukci. I to však u Mauviel 1830 vyřešili – kolekce měděného nádobí M´6  funguje díky malému vylepšení i na indukčních plotnách.

Litinové pánve

Ultraodolná litina
Litina je materiál jednoduše prověřený časem. Vydrží všechno a rozhodně nějakou tu litinovou pánev najdete v kuchyni své maminky či babičky. Je totiž masivní, mimořádně odolná a vydrží dlouhá desetiletí. Dobře si poradí s vysokými i nízkými teplotami, má vynikající termoakumulační vlastnosti a je přirozeně nepřilnavá. Nic jí neuškodí. Dostali jste někdy třeba v mexické restauraci fajitas v horké pánvičce?

Litinová pánev Staub -– krásná a nezničitelná.

Téměř jistě byla litinová. Vydrží totiž dlouho horká a neuškodí jí ani příbory. Potřebujete ještě další důkaz? Znáte dokonalejší kombinaci, v níž můžete vařit úsporně při nízkých teplotách a naplno ji rozehřát, aby se rychle zatáhl flák svíčkové a vy jste vyrobili dokonale šťavnatý steak?
V sortimentu Potten & Pannen – Staněk zastupuje litinu francouzská společnost Staub. Každý kus je jedinečným unikátem, individuálně odlévaným do speciální pískové formy, která je poté zničena. Následuje přesné cizelování hotových odlitků a smaltování, které v dílnách Staubu opravdu umějí.

Vždyť jasnou a lesklou barvu dodávají vnějším stěnám nejméně dvě vrstvy speciální glazury. Vnitřek je potažen matně černým smaltem originální receptury. Díky tomu všemu je litinové nádobí Staub nepřilnavé, vysoce odolné vůči teplotním šokům, odřením i poškrábání. Litinové pánve i hrnce a kastroly Staub můžete bez problémů používat na všech typech sporáků, včetně indukčních. Výborně se čistí a udržuje, nevadí mu ani myčka nádobí. A co víc – je tak krásné, že v něm budete hotové pokrmy s úspěchem rovnou servírovat.

Související a doporučené produkty