Jaký gril na terasu, zahradu nebo na cesty? Vyberte si toho správného parťáka

06. května 2024
Jaký gril na terasu, zahradu nebo na cesty? Vyberte si toho správného parťáka

K letním měsícům neodmyslitelně patří čas strávený s rodinou a přáteli. Venkovní grilování je jednou z nejoblíbenějších aktivit tohoto období a správně zvolený gril je základem příjemně stráveného večera. Jak vybrat ideálního pomocníka pro bezproblémové grilování? Pomůžeme vám zjistit, který gril je pro vás ten pravý!
 

Příprava masa na ohni je jednou z úprav vůbec. Moderní doba ale pokročila, a tak namísto jeskyně máme k dispozici zahradu, balkon nebo terasu a ohniště už jsme naštěstí vyměnili za kompaktní gril. Těch je nyní na trhu opravdu velké množství. Abyste se v široké nabídce zorientovali, připravili jsme si pro vás kompletního průvodce výběrem grilů.

Jaký gril na terasu, zahradu nebo na cesty? Vyberte si toho správného parťáka

Kde budete grilovat?

Při výběru správného grilu je potřeba zohlednit primárně to, kam chcete svého pomocníka umístit: 

Zahradní gril

Zahradní gril je ideální volbou pro všechny, kteří si chtějí užít venkovní grilování a zároveň zůstat v pohodlí svého domova. Tento typ grilu je obvykle největším a nejvýkonnějším grilem na trhu, takže je ideální pro ty, kteří mají pro jeho umístění dostatek prostoru. Zahradní grily jsou dostupné v různých velikostech a stylech a zpravidla mají kapacitu pro největší možný výkon, i díky tomu s nimi připravíte opravdu všechno. Přestože cena zahradních grilů bývá vyšší a pohybuje se od 20 tisíc korun až do 60 tisíc, investice se vám vrátí díky delší životnosti i použití kvalitních materiálů.

Nejlepší zahradní grily nabízí německý výrobce Weber, který představuje symbol grilování ve 21. století, protože kombinuje moderní technologie s nadčasovým vzhledem. Součástí grilů je přídavný hořák pro přípravu omáček, exkluzivní grilovací systém, porcelánem smaltovaný litinový rošt, otočná kolečka pro lepší manipulaci nebo odkládací stoleček pro grilovací příslušenství


Gril na terasu či balkon

Pro domácnosti, které nedisponují zahradou, ale stále chtějí grilování využít k příjemnému venkovnímu posezení, je grilování na terase či balkoně skvělou alternativou. Na rozdíl od zahradního grilu je gril na terasu a balkon obvykle menší, ale stále poskytuje dostatečný prostor. Gril je kompaktně navržen tak, aby byl přenosný a současně i skladný. Disponuje skládacími nožičkami a můžete jej složit a uložit téměř kamkoliv, kam bude zrovna potřeba. Jejich cena obvykle začíná na 10 tisících korunách a zvyšuje se v závislosti na celkové výbavě a příslušenství. 

Důležitým aspektem grilování na balkoně a terase je, aby byl váš gril bezkouřový. Doporučujeme tedy zvolit gril plynový či elektrický, nikoli ten na dřevěné uhlí. Kvůli menšímu prostoru pro grilování je větší pravděpodobnost vzniku požáru, a jelikož obezřetnosti není nikdy nazbyt, doporučujeme mít po ruce hasicí prostředky

Přenosný gril

To, že je velikost přenosného grilu nejmenší dostupnou variantou, není vůbec na škodu. Právě naopak. Díky své skladnosti a snadné manipulaci si můžete vychutnat pokrmy kdekoliv a kdykoli, ať už budete na cestách, v parku, na chatě nebo na dovolené. Obsahují všechny nezbytné funkce a zároveň jsou jednoduché na údržbu a čištění. Přenosný gril pořídíte od jednotek tisíc korun výš.

Jaký typ grilu je pro vás vhodný?

Existují tři základní typy grilů – plynový, elektrický a gril na dřevěné uhlí. Každý má své vlastní náležitosti a je jen na vás, který pro svou domácnost vyberete. Důležitým faktorem, který byste měli zahrnout do rozhodování, je velikost grilovací plochy grilu a jeho výkon. Rozmyslete si, pro jak velkou skupinu budete grilovat a jak často.  Bude vám stačit malý gril pro dva nebo se plánujete velké zahradní večírky pro všechny sousedy? Poradíme vám, který typ přístroje je pro vás ideální.

Plynový gril je univerzálním společníkem

Pokud hledáte rychlou a snadnou možnost grilování, plynový gril je tou nejlepší volbou. Je vhodný pro ty, kteří si nechtějí lámat hlavu s rozděláváním uhlí nebo obstaráním dřeva a chtějí si užít grilované jídlo s minimálním úsilím. Plynové grily jsou snadno ovladatelné. Rychle se rozehřejí a zajišťují tak rovnoměrné a kvalitní grilování. 

Elektrický gril bez dýmu a odpadu

Elektrický gril je stále populárnější volbou pro grilování z pohodlí domova.  Při grilování nevyužívá otevřený oheň, proto je vhodný i na balkon či terasu. Jeho velkým benefitem je fakt, že je velmi snadno ovladatelný, nenáročný na údržbu a odpadá vám starost se sháněním plynové bomby či uhlí. Oproti plynovému ale trvá delší dobu, než se nahřeje a je třeba počítat s nižším výkonem. Vzhledem k tomu, že se jedná o nejekologičtější typ grilunevytváří dým a zároveň neprodukuje odpad ­– představuje nejbezpečnější formu grilování.

Gril na dřevěné uhlí pro typické aroma

Pokud chcete prožít autentické grilování s typickou vůní ohně, gril na dřevěné uhlí Weber Original Kettle či Weber Master-Touch je tou pravou volbou. Oba dva mají grilovací rošt z nerezové oceli, na kterém můžete připravit v podstatě cokoliv – pizzu, lívance, dokonce celé kuře nebo třeba speciální asijské jídlo. Nechybí ani teploměr zabudovaný v poklopu, oddělitelný rošt pro snadnou výměnu uhlí nebo bytelná kolečka pro přesunutí z jednoho místa na místo. Klasické grily na uhlí nabízí dostatečný výkon i za chladnějšího počasí a bývají cenově dostupnější než grily plynové. Na druhou stranu ale musíte počítat s náročnější údržbou a delší dobou na roztopení. 

Pomocníci při grilování rozhodně nesmí chybět!

Přestože gril je předpokladem k úspěchu, neměli byste zapomínat ani na grilovací příslušenství, jež vaše kulinářské dovednosti pozvednou ještě výš. 

Do kterého příslušenství se vyplatí investovat? 

Další grilovací inspirace

Další grilovací inspirace