Jak si poradit s příbory

24. července 2023
Jak si poradit s příbory
Jakou vidličku na co použít? Jak poskládat příbor na stůl? A z jakého materiály by měl být? Poradíme, posloužíme a pomůžeme vám se správnou volbou.
 

 

Jak si poradit s příbory

Trocha historie nikoho nezabije

Pan Oldřich Nový, vzor prvorepublikového gentlemana, v roli emeritního profesora tance a společenské výchovy ve vynikajícím filmu Světáci říká, že po únoru 1948 se nejen příliš  nežádal tanec, ale také po něm viděl pojídat některé své vynikající žáky celý oběd lžící...Jak se však nedostat do situace Julie Roberts z jiného klasického filmu, vyznat se v množství pomůcek ke stolování a hlavně – jaké koupit domů? Nabízíme vám radu i inspiraci.
Historicky je zřejmě nejstarší lžíce, používaná už ve starověku, nůž přišel ke slovu až teprve po ní.  Příbor současného evropského typu se objevil až v 17. století. Původním materiálem bylo dřevo, později přišlo zejména v bohatších domácnostech ke slovu stříbro; železo vzhledem ke korozi naši předci příliš nevyužívali. Opravdovou revolucí ve stolování pak byl vynález  nerezové oceli.

Jaké jsou druhy příborů?

Překládací příbory

Základní rozdělení je jednoduché: jídelní a překládací. Překládací s vaším laskavým svolením tak trochu pomineme – používají se při vyšších formách stolování a jak už sám název napovídá, slouží k přenesení pokrmu z větší nádoby na talíř. A přece – patří sem i tak běžné věci, jako jsou naběračky na polévku či omáčku, ale také lopatky na dorty či zákusky, kleště na led nebo cukr. V našem e-shopu je najdete buď jednotlivě nebo v kompletech společně s jídelními příbory.

Jídelní příbory

A tak se dostáváme k tomu, co si většina z nás pod slovem „příbor“ představí. Prostě lžíce, vidlička a nůž. K nim patří o něco menší dezertní příbor zejména na předkrmy (také on má svou menší lžíci a k ní vidličku a nůž). K němu ještě velmi podobná moučníková lžíce a vidlička se širším a mírně zabroušeným levým hrotem a také kávová lžička. A neměli bychom zapomenout ani na rybí příbor, jímž je speciální vidlička s kratšími širšími zuby a špičatý lopatkový nůž). Rybu totiž zpravidla nemusíme krájet – pomocí nože stahujeme maso z kosti a vidličkou je přidržujeme. Tolik z toho nejzákladnějšího. Jste-li skutečnými gurmety, pak jistě oceníte takové vychytávky, jako jsou kleště na hlemýždě či humra, malý oboustranný nůž na ústřice a rozhodně nesmíme zapomenout na steakový příbor a pro něj typický nůž se zoubkovým ostřím.

A nesmíme zapomenout ani na sady pro malé stolovníky – dětské příbory jsou nejen oživeny třeba obrázkovými motivy, ale také tvarem i velikostí přizpůsobeny malým dlaním a ústům.

Naše značky

Luxus na vašem stole

Stejně jako na internetu nekoupíte šperk od Cartiera nebo hodinky Omega, nenajdete ani na www.pottenpannen.cz to, co vám nabízíme především v Concept Store na pražském Újezdě, v bratislavském Centrálu . Třeba francouzské příbory a steakové nože Laguiole en Aubrac. Každý z nich je od počátku až do konce vyráběn ručně jediným řemeslníkem. Mají typický štíhlý design a střenku z ušlechtilých přírodních materiálů: francouzských nebo exotických dřev, zvířecích rohů nebo dokonce klů mamutů nalezených na Aljašce.
Anebo byste rádi měli své opravdové rodinné stříbro? Máme pro vás jedinečnou nabídku francouzské firmy Christofle. Každý kus má v sobě ducha normandské manufaktury, jehož výjimečnost pocítíte pokaždé, když vezmete do ruky lžíci, vidličku či nůž. Ani ta nejmenší lžička z nerezavějící oceli 18/10 není u Christofle obyčejná. Jsou v ní ukryty doteky nejméně dvaapadesáti tvůrců. Ti všichni jí vdechli život z mrtvého plátu oceli: ražením, ořezáním hran, nespočtem cyklů broušeni disky a kartáči různé tvrdosti a také  konečným leštěním i dočištěním ultrazvukem.

Kvalita pro každý den

Stejně jako v předcházejícím případě máte možnost nakoupit části jídelních příborů jednotlivě. Pokud vám však můžeme doporučit, je praktičtější sáhnout po některé z kompletních sad, zvláště chcete-li jej používat i ke svátečnímu stolování. V našem obchodě si vás dovolujeme upozornit na produkty renomované firmy Villeroy & Boch a Sambonet, synonyma luxusu pro každodenní použití. Radost vám ale udělají i příbory Zwilling nebo Opinel.

Sada nerez příborů Opinel Perpétue, moderní design s odkazem na řemeslo dávných poředků.

Z jakého materiálu by měl příbor být?

Prominete-li nám, zapomeňme na víceméně jednorázové materiály jako je plast, případně levný hliník. Jistě, v lidském životě mají své místo, v našem obchodě je však nenajdete. Začněme nerezavějící ocelí. Snadno se udržuje, je trvanlivá a vydrží skoro všechno. Firmy, které máme tu čest zastupovat, používají téměř výhradně prémiovou nerezavějící ocel 18/10 (vyjma nožů – je přece jen poměrně měkká a jejich ostří by se poměrně rychle otupilo). Taková ocel je hygienická, nepohlcuje pachy a nevadí jí ani kyseliny v potravinách.

Chcete-li však něco výjimečně luxusního, sáhněte po výrobcích francouzské firmy Christofle, o níž už byla řeč. Ani ony nemusejí být příliš drahé – byť z nerezavějící oceli, neztrácejí nic ze své jedinečné krásy ani kvality. Mohou ovšem být i postříbřené tajnou galvanickou technologií Christofle Silver, zaručující rovnoměrné nanesení stříbra na celý příbor a jeho posílení v nejnamáhanějších částech. Anebo můžete mít sady i jednotlivé kousky ze stříbra o ryzosti 925/1000. Nemusíte je koupit všechny najednou – ve Francii děti dostávají první kousky už při narození a další postupně, takže v dospělosti mají kompletní výbavu. Pro Christofle to není žádný problém.

Jak se o příbory starat?

Jak příbor prostřít?

Platí jednoduché pravidlo – příbor se prostírá tak, aby byl v pravý čas přímo po ruce. Ten, který budeme používat nejdříve, tedy založíme nejdále od talíře. Lžíci a nůž samozřejmě na pravou stranu (a to i pro případné leváky), nože ostřím k talíři. Lžíce dnem na stůl a vidličky zuby nahoru. A konečně moučníkový příbor. Budeme jej používat patrně jako poslední, patří nad talíř. K talíři patří maximálně tři sady příborů. Chystáte-li delší menu, pak další části přiboru přikládejte až v průběhu stolování.

Jak o příbor pečovat?

Říká se, že nerezovým příborům neuškodí ani myčka nádobí a bývá to pravda. Nicméně vězte, že v ní působí pára, horko a také mimořádně agresivní soli, které jim příliš neprospějí. Chcete-li tedy své příbory mít co nejdéle zářivé a krásné, jejich mytí v myčce raději omezte. A když už k němu musíte sáhnout, neměly by se jednotlivé kusy vzájemně dotýkat. Může se mezi nimi totiž vytvořit elektrický článek a ten způsobí na oceli tmavé nevzhledné tečky, které budete jen obtížně čistit.

Mood by Christofle, sada postříbřených příborů, 24 ks

A jste-li šťastnými majiteli postříbřených či stříbrných příborů, pak na myčku prosím rovnou zapomeňte. S Rolls Roycem přece také nevjedete do myčky u první benzínové pumpy, kterou potkáte. Ale nezoufejte – firmě Christofle záleží na vaší naprosté spokojenosti vaší i péči o své výrobky, proto nabízí kompletní řadu přípravků určených k péči právě o ně. Odborníci v normandském Yainville vyvinuli nový postup úpravy nejjemnějšího stříbra zpomalující nežádoucí proces oxidace a dali mu příznačné jméno – Silverever. Jedná se o neviditelný transparentní nanofilm na povrchu stříbra, který je činí dlouhodobě odolné vůči vlhkosti a působení vzduchu.

Související a doporučené produkty