Přes 60 % popálenin má v Česku na svědomí horká voda nebo pára. Jak jim v kuchyni předcházet?

24. října 2023
Přes 60 % popálenin má v Česku na svědomí horká voda nebo pára. Jak jim v kuchyni předcházet?
Asi každému z nás se někdy v kuchyni přihodil nějaký úraz. Pokud jde jenom třeba o nepatrné říznutí nebo podobnou nehodu, většinou máme tendenci zatnout zuby a dále to neřešit. Stejné je to i v případech, kdy se například spálíme o rozžhavenou plotýnku. Stávají se ale i daleko závažnější nehody, které mohou vést k doživotním zdravotním následkům – a většinou je na vině třeba i jen chvilková nepozornost.

Nenechme se mýlit, zrovna popáleniny jsou opravdu metlou Čechů. Oficiální data totiž hovoří poměrně jasně – podle Státního zdravotního ústavu se s tímto poraněním léčí na 100 tisíc pacientů ročně, přičemž jde ze dvou pětin o děti.
Přes 60 % popálenin má v Česku na svědomí horká voda nebo pára. Jak jim v kuchyni předcházet?

Jak je to vůbec možné, ptáte se? V první řadě je to dáno tím, že popálit se není zrovna dvakrát složité. Když necháme stranou extrémní případy, drtivá většina popálenin vzniká přímo „v bezpečí“ našich domovů. A vůbec nejčastějším podezřelým jsou naše kuchyně, ve kterých připravujeme jídlo pro celou rodinu. To, že k popáleninám dochází hlavně při běžných činnostech, nijak nezlehčuje fakt, že tento typ poranění i odborníci považují za jeden z nejzávažnějších a nejkomplikovanějších. A to jak z hlediska péče akutní, tak té následné.

Předcházejte popáleninám jednoduchým desaterem

Dobrou zprávou je, že podle specialistů na popáleniny lze až v devíti z deseti případů poranění předejít. Stačí k tomu pomyslná špetka opatrnosti a pozornosti. Pomoci nám mohou i obecné zásady, jak popálení předcházet. Jde o vcelku základní poučky, které lze shrnout do tohoto desatera:

  • Nenechávejte viset z kuchyňské linky kabely od spotřebičů.
  • Pokrmy vařte vždy na zadních plotýnkách sporáku a hrnce a pánve otáčejte rukojetí tak, aby na ně nedosáhly děti.
  • Zabraňte dětem v kontaktu s horkými dvířky trouby.
  • Nikdy nevařte s dítětem v náručí ani v nosítku.
  • Nepokládejte na stůl talíř s horkým pokrmem.
  • Horké nápoje postavte vždy co nejdál od kraje stolu. Ubrusy na stůl do domácnosti s batoletem nepatří.
  • Zamezte dětem v přístupu k zápalkám, zapalovačům a hořlavinám.
  • Starším dětem vysvětlete, k čemu jsou a proč jsou nebezpečné.
  • Připravované jídlo nikdy nenechávejte bez dozoru, pokud jsou souběžně zapnuté jakékoliv spotřebiče.
  • Horký nebo hořící olej na pánvi nikdy nehaste vodou ani vodním hasicím přístrojem. Použijte protipožární deku nebo práškový hasicí přístroj. Improvizovaně třeba hlínu z květináče nebo pečicí plech.

Bezpečně v kuchyni

Následováním výše zmíněných kroků samozřejmě riziko popálení neeliminujete úplně, nicméně utváří vcelku přesný obrázek toho, kde nejčastěji chybujeme. Pro ty z nás, kteří jsou možná trochu více nepozorní či nešikovní, se ale vždy hodí mít doslova po ruce ještě nějaké vychytávky, kterými si své zdraví pojistíme. Možná překvapí, že takovým spolehlivým a tradičně užívaným nástrojem je i běžná kuchyňská chňapka“. Ale i ta může být svým způsobem revoluční.

Vezměte si třeba tu novou, kterou jsme před nedávnem společně s naším obchodním partnerem Aramark v rámci projektu Bezpečně v kuchyni uvedli na trh. To, že je tahle chňapka“ nějak speciální, na první dobrou asi nepoznáte. Opak je ale pravdou. Náš nový výrobek je jednak delší než klasická varianta, jednak je tvořen až čtyřmi vrstvami – obě jsou to klíčové vlastnosti pro to, aby se uživatel lépe chránil před nebezpečím popálení. Delší rukavice totiž chrání i vaše předloktí a zápěstí, což normální varianty nečiní, a tak právě na těchto částech ruky vznikají velmi ošklivá zranění. Vylepšení v podobě intenzivnějšího zvrstvení pak hovoří samo za sebe.

Zabraňte požáru i popálení

Věříme, že si náš výrobek najde rychle cestu nejen do restaurací, ale i mnohých domácností. Právě zde k většině popálenin dochází. Výtěžek z prodaných rukavic pak poputuje na podporu činnosti Kliniky popáleninové medicíny při Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, jejíž přední experti na důležitost prevence upozorňují dlouhodobě a opakovaně. Pokud už ke zranění dojde, právě tato klinika je jednou z těch, které chcete svěřit péči o svá poranění. Jednak kvůli erudici a zkušenostem zdejších lékařů, jednak kvůli jejich skvělým výsledkům. S výrobkem, který vyrábí chráněná dílna ERGO Zlín a testuje jej Technická univerzita v Liberci, byste se do péče lékařů ale dostat neměli. 

Jak postupovat v případě zranění

A pokud i přes to ke zranění dojde? Experti ze zmíněné kliniky pro vás shrnuli některé postupy, na které je potřeba pamatovat v rámci první pomoci:

  • Ihned přerušte kontakt se zdrojem popálení. Hořící oděv co nejrychleji uhaste.
  • Ze zasažených částí těla sundejte oblečení, přiškvařenou látku nestrhávejte. Sejměte prstýnky, hodinky, řetízky a náramky, které mohou po rozvoji otoku působit jako škrtidlo.
  • Chlaďte postižené místo (tekoucí vodou ze sprchy, ponořením do vody nebo pomocí mokrých obkladů). K chlazení nepoužívejte přímý kontakt s mraženými potravinami, ledem či sněhem.
  • Ochlazujte popáleného v rozsahu maximálně 5 % tělesného povrchu (velikost zhruba 5 dlaní popáleného). V případě ochlazování větší plochy hrozí podchlazení organismu.
  • Chlaďte co nejdéle – ulevíte tak od bolesti a zabráníte prohlubování popálenin. Na popálenou plochu naopak nedávejte žádné zásypy, masti ani krémy.
  • Volejte záchrannou službu (155). Zranění nepodceňujte a návštěvu lékaře zbytečně neodkládejte.

Naše kuchyně ale naštěstí nejsou bitevní pole. Výrobky typu speciální chňapky z nich dělají bezpečnější prostředí pro nás, kteří se v nich často pohybujeme, i pro naše nejbližší. Pokud se rozhodnete si tuto rukavici pořídit, hledejte v našich kamenných prodejnách i na e-shopu symbol lidské dlaně. Proč právě té? Odpovídá totiž jednomu procentu těla a jde o vůbec nejúčinnější nástroj, podle kterého spolehlivě určíte jak rozsah popálenin, tak plochy, kterou lze v případě poranění aktivně chladit.

S tím vším na paměti neexistuje důvod, proč bychom se v kuchyni neměli i nadále cítit bezpečně!

INSPIRUJTE SE DALŠÍMI ČLÁNKY

INSPIRUJTE SE DALŠÍMI ČLÁNKY