Jak vybrat filtrační konvici

Jak vybrat filtrační konvici
Nechcete utrácet za balenou vodu a současně rádi prospějete přírodě i svým domácím spotřebičům?
 

Život bez vody si nelze ani představit

Je nejrozšířenějším nápojem na světě a navzdory okřídlenému úsloví z ní velmi často vaříme. Plníme jí nejen rychlovarné konvice, ale i kávovary nebo třeba žehličky a celou řadu dalších spotřebičů.  A co víc – stále častěji se „kohoutková“ voda ať čistá nebo ochucená stává oblíbeným domácím nápojem. Nechce se vám už nosit s sebou těžké balíky PET lahví a trochu vás tíží svědomí, co s nimi bude, až je vyhodíte? Přece jen tak docela nevěříte vodě, která vám teče přímo z vodovodu nebo vám ne zcela vyhovuje její chuť či barva? Vězte, že pitná voda obsahuje přibližně sedm stovek rozpoznatelných netoxických i toxických látek, z nichž je zřejmě nejznámější chlor se svým typickým odérem a nepříjemnou pachutí. O filtračních systémech jste patrně slyšeli. Jak ovšem vybrat ten pravý, který vám skutečně zaručí nejen zdravotní nezávadnost, lepší chuť, ale třeba i jemnější pěnu vašeho espressa? Více si můžete přečíst v našem článku na blogu zde.

Čeho se zbavit?

O chlóru už byla řeč a je dlužno dodat, že poradit si s ním dokáže většina na trhu dostupných filtračních systémů. Trochu složitější je to ovšem s těžkými kovy jako např. mědí, olovem nebo hliníkem, které způsobují tvrdost vody a tím i riziko tvorby vodního kamene. Dobrý filtr dokáže také snížit pH. Ve vodě z kohoutku se pH pohybuje od 6,5 do 8,5 v závislosti na vodárně. Filtrační konvice pH snižuje zhruba na 4,5. Přesvědčte se, zda to všechno systém, který vybíráte, umí. Voda bez nežádoucích látek lépe chutná sama o sobě, ale zvýrazní také chuť i aroma kávy, čaje a dalších připravovaných nápojů. Můžete se inspirovat našimi 3 recepty na skvělé letní osvěžení.

Minerály jsou důležité

Ne všech látek se ovšem chcete zbavit. Třeba přírodní minerály jako vápník či hořčík jsou lidskému tělu prospěšné a ve vodě tedy žádoucí. Ne každý filtr si s vodou dokáže poradit tak, aby v ní tyto prospěšné látky zachoval. Zkoumejte tedy, zda je vybíraný filtrační systém to dokáže. Díky vyvážené směsi pryskyřice a aktivního uhlí to zvládne například německá Brita. Právě aktivní uhlí je velmi důležitou součástí filtrů a levné systémy je velmi často neobsahují.

Jak to funguje?

Jak filtr funguje? Nefiltrovaná voda vtéká přes vstupné otvor dovnitř filtru. Jemné síto zde zachytí hrubé částice. Následně přijde voda do styku s filtrační směsí, která obsahuje primárně dvě složky. Pryskyřice zredukuje uhličitanovou tvrdost vody (vodní kámen) a absorbuje těžké kovy (olovo, měď). Aktivní uhlí zase redukuje látky negativně ovlivňující chuť – chlór a pesticidy. Dobrou chuť vody velmi oceníte také při přípravě domácích limonád, kde voda představuje jejich důležitou složku. Zajímá vás recept třeba na tu zázvorou? Najdete jej tady, společně s recepty na citronádu a domácí ovocnou limonádu.

ovocná limonáda

Objem a rozměry

druhy konvic Brita

Nezapomeňte na objem a rozměry

Netřeba snad říkat, že rozhodující bude množství, které spotřebujete. Obecně řečeno se však vyplatí sáhnout po konvici s minimálním objemem zhruba 1,5 l. Bez významu však není ani tvar konvice – přemýšlejte, zda ji nebudete uchovávat v chladničce, pak by se vám měla vejít třeba do poličky ve dvířkách. Pro velkou rodinu a pro ty, kdo filtrovanou vodu chtějí používat i na vaření se hodí nádoby s větším objemem, které německé Brita rovněž dodává. Máte na výběr obsah od 1 do 3,5 l.

Ekologie

Chováte se skutečně ekologicky?

Každý – i ten sebelepší filtr potřebuje čas od času vyměnit. U systému Brita Jedna vystačí na měsíc provozu nebo na úpravu až 100 litrů vody. U vybraných typů bude za vás životnost hlídat digitální displej Brita Memo či LED indikátor Smart Light.

Použité filtry a patrony, které vyhodíte s běžným či tříděným odpadem, mohou mít paradoxně podobný dopad jako „PETky“, byť jejich objem nebude zdaleka tak velký. 

Pokud myslíte až takhle daleko, vyberte firmu, která zajistí výměnu použitých patron za nové a poskytne vám přiměřenou slevu, podobně jako to dokáže společnost Potten & Pannen – Staněk s filtry Brita. Při výměně vám poskytne slevu na nákup nových patron ve výši 20 %.

Brita na cesty

Podstatný je i transport

Chcete si vzít přefiltrovanou vodu s sebou na cestu nebo ji dát dětem do školy? Přemýšlíte co dělat, abyste nepřišli o její kvalitu? Řešením jsou přenosné filtrační lahve Fill & Go. Obsahují účinný MicroDisc filtr, díky kterému můžete mít čistou, filtrovanou vodu, ať jste kdekoli. Ve městě, v kanceláři, na výletě v přírodě.

Lehká a velmi odolná BRITA Fill & Go Active se skvěle hodí na sport a díky nerozbitnému materiálu ji můžete bez starostí svěřit i svým dětem. Stylovou BRITA Fill & Go Vital zase díky výrazným barvám snadno sladíte se svým outfitem. Milovníky designových řešení potěší sada filtrační konvice Marella a lehké, barevné termo lahve z nerez oceli. Protože, kdo říká, že vodu nemůžeme nosit v krásných designových lahvích, které jsou navíc skvěle funkční.

láhev Brita

Související a doporučené produkty