JAK VYBRAT MIXÉR NA SMOOTHIE

Podzim, sychravé počasí, snížená imunita. Chtělo by se říci, že to nejsou žádné pěkné vyhlídky. Nicméně proti bacilům a špatné náladě se můžete efektivně bránit. Smoothies, neboli husté ovocné či zeleninové koktejly, vám dodají potřebné vitamíny i dobrou náladu. Jak na ně? Na to se zaměříme v dnešním článku.

Co je vlastně smoothie?

Mixovaný nápoj ze syrového čerstvého ovoce nebo zeleniny s různými příměsemi: ořechy, cukrem, medem, mlékem, smetanou, jogurtem, čokoládou nebo třeba i arašídovým máslem.

Trocha historie

Smoothie má totiž kořeny v USA, kde je burákové máslo doma. I když rozmixované ovocné pyré konzumovali všude tam, kde bylo ovoce dostupné, teprve ve třicátých letech minulého století se smoothie masově objevilo v amerických bistrech se zdravou výživou a o pár let později našly místo v kuchařkách první recepty. Později se smoothie stalo synonymem pro cokoliv, co se dalo připravit v mixéru – anglicky blenderu nebo smoothie makeru.

Jak vybrat vhodný mixér na smoothie? Klasický mixér – blender

I když na trhu najdete několik typů speciálních smoothie makerů, v zásadě se nijak neliší od běžných kuchyňských robotů – blenderů, nebo chcete-li mixérů. Není tedy třeba vydávat zbytečně peníze za jednoúčelový strojek. Sáhněte spíše po mixéru, který vám pomůže i v dalších kulinářských disciplínách a vedle toho si hravě poradí i se „smoothie výzvou“.

Jeden takový jsme pro vás nedávno přivezli. Je americkou legendou a jmenuje se Blendtec Designer 625. Je lehký, sportovní a přesto snese maximální nároky na výkon, funkčnost i design a v ničem si nezadá s profesionálními zařízeními. Má totiž mimořádně odolné celokovové hnací ústrojí s nejsilnějším motorem, jehož zvuk tlumí vzduchem izolované komory a speciální kryt, takže vás překvapí velmi tichým chodem. Rozmixuje úplně všechno. I iPhone SE. Ostatně podívejte se sami.

 

Na mixování iPhone sice speciální program chybí, ale jinak má Blendtec šest předprogramovaných cyklů: šlehání, míchané nápoje, zmrzlina, ovocné nebo zeleninové koktejly, teplá polévka a samozřejmě smoothie. Podle zvoleného programu sám zpomaluje nebo zrychluje, aby dosáhl toho nejlepšího výsledku.

Ještě více výkonnosti (o 0,8 více końské síly) má novinka Blendtec PRO 800, který máme v Pohlreich Selection kolekci. Sám Zdeněk Pohlreich si tento výkonný stroj nemůže vynachválit, navíc díky unikátnímu krytu je to nejtišší blender, který na trhu najdete!

Je libo recept? Vložte do blenderu v tomto pořadí: 480 ml mandlového mléka, 30 ml medu, jeden banán, rozpůlený a oloupaný pomeranč, 120 ml čerstvých malin, pět čerstvých jahod, 720 g špenátu a nakonec 480 g ledu. A dál? Jen zvolte funkci „smoothie“ a nechte si chutnat.

Se „smoothie výzvou“ si však stejně dobře poradí také mixéry od neméně ikonické americké značky KitchenAid. V poněkud subtilnějším, ovšem stále pevném a odolném těle je dost místa pro kombinaci síly, odolnosti a preciznosti. Nechybí patentovaný systém inteligentního pozvolného startu a přednastavené funkce, které vám s přípravou smoothie pomohou.

Smoothie dnes umí připravit i odšťavňovače

Moderní odšťavňovače už dávno nejsou jen lisy. Ty nejlepší používají kombinaci krájení ovoce na menší kousky, lisování a odstřeďování. Navíc si můžete vybrat, jak hustou šťávu si přejete a dokonce přidáte i tvrdé plody (je ovšem lépe nejprve použít louskáček na ořechy) či všechna možná dochucovadla od medu až po smetanu. S těmi vám zase pomohou naše cukrářské pomůcky. Ovoce či zeleninu si můžete dovolit nakrájet na větší kousky: mrkev prostě překrojíte na polovinu, jablko na čtvrtiny a šup s nimi do stroje.

Tak třeba Vita Juicer švýcarské firmy Novis používá kombinaci lisování a odstřeďování. Výsledná šťáva má nejen optimální hladkou konzistenci, ale i o 20 % více živin a vitamínů. Aby neukápla ani kapka na pracovní desku, o to se stará patentově chráněná hubice Drophold. O dokonalou stabilitu zase pečuje speciální systém usazení nožiček na dně přístroje. Jeho inteligentní senzory automaticky nastaví rychlost v závislosti na druhu zpracovávaných surovin. Zapnete jej jedním otočením knoflíku a o všechno ostatní už se Vita Juicer postará sám. Automaticky.

Nízkootáčkový odšťavňovač Artisan americké značky KitchenAid na to jde trochu jinak: otočný šnek potraviny sám pomalu krájením a tlakem zpracovává a posouvá je k výměnnému nerezovému sítu. Jeho hustota (můžete si vybrat ze tří typů) určuje výslednou konzistenci šťávy s většími či menšími kousky ovoce a zeleniny, nebo zcela bez nich. Díky tomu na konci získáte maximální množství šťávy s nejvyšším obsahem živin a vitamínů s minimální námahou.

Pořád si nejste jistí? Přijďte se podívat do některé ze sítě značkových prodejen společnosti Potten & Pannen – Staněk anebo si vyberte některý z workshopů Gourmet Academy, při kterém si všechny přístroje vyzkoušíte přímo v akci a výsledek ochutnáte. Ještě lépe uděláte, když se přihlásíte na nějaký z kurzů vaření naší prémiové školy vaření Gourmet Academy.

JAK VYBRAT MIXÉR NA SMOOTHIE

Související produkty

Blendtec mixér Designer 625 Blendtec
17 509,-

skladem

Blendtec blender PRO 800 černý Blendtec
32 990,-

Dodání 3 - 6 týdnů