Chléb s pšeničnými klíčky

Pane al germe di grano – lahodný recept na domácí chléb

Ingredience pro přípravu 2 bochníků

Doba přípravy: 1 hodina + kynutí

Ingredience:

• 500 g hladké mouky

• 250 g mouky z tvrdé pšenice

• 150 ml mléka

• 60 g másla

• 50 g pšeničných klíčků

• 20 g pšeničného sladu

• 10 g droždí

• olivový olej extravirgine

• sůl

Postup:

1. Do mísy nasypte 250 g mouky, rozdrobte 5 g droždí, přilijte 150 ml vody a dobře promíchejte. Překryjte navlhčenou utěrkou a při teplotě 12–15 °C nechte kynout asi 18 hodin.

2. Poté dejte do jiné mísy a přidejte zbytek mouky 0, droždí, mouku z tvrdé pšenice, pšeničné klíčky, slad, rozehřáté máslo a mléko o teplotě 28–30 °C.

3. Vše dobře promíchejte, přidejte 10 g soli a 150 ml vody. Lepkavé těsto na válu propracujte během 10–12 minut do hladkého těsta.

4. Z těsta vytvarujte velkou kouli, povrch potřete olejem a lehce vmasírujte také dovnitř. Poté dejte na talíř, překryjte potravinovou fólií a při teplotě 28–30 °C nechte odpočinout asi 25–30 minut. Je-li pokojová teplota nižší, vložte těsto do trouby předehřáté na požadovanou teplotu.

5. Dále těsto rozdělte na dvě poloviny, které lehce rozválejte a srolujte. Opatrně položte koncovou část směrem dolů na vál posypaný moukou 0 a 20 minut nechte kynout. Následně překlopte na plech na pečicí papír, tak aby koncová část s moukou směřovala vzhůru, a nechte kynout dalších 40 minut. Dejte péct na 250 °C, po 10 minutách snižte teplotu na 190 °C a pečte dalších 15 minut.

Pšeničné klíčky

Jsou zárodkem zrnek pšenice a obsahují většinu živin, mezi které patří sacharidy, bílkoviny, vláknina, minerály, vitamíny a především tuky. Během mletí se oddělí od ostatních částí zrna, kvůli vysokému obsahu tuku by mouka žlukla. Prodávají se v podobě malých vloček, které se konzumují s mlékem, jogurtem nebo jsou také vhodné do polévek. Lze je též použít při přípravě dětských kašiček nebo jako v tomto receptu – přidávají se do sladkého či slaného těsta, kterým dodají velmi příjemnou chuť. Z pšeničných klíčků se rovněž získává olej, který je vhodný na dochucení a je také účinné tonikum.

Pomazání těsta

Povrch těsta potřete olejem, který ho ochrání před vysycháním. Účinek zvýšíte překrytou vlhkou utěrkou nebo jako v tomto případě potravinovou fólií. Chléb bude ještě aromatičtější, když těsto potřete olivovým olejem extravirgine.

Nejlepších výsledků domácího chleba dosáhnete pomocí využití francouzských keramických forem na pečení chleba. Vyrábí je věhlasná značka Emile Henry a my si je nemůžeme vynachválit.

Recept byl původně publikován v gastronomickém časopise, který máme ve velké oblibě a to La Cucina Italiana.

Chléb s pšeničnými klíčky